Aktualizacja strony została wstrzymana

Szczepienia 9-letnich dziewczynek przeciwko wirusowi przenoszonemu drogą płciową?

Wpływowy komitet doradczy do spraw szczepień ochronnych Advisory Committee on Immunization Practices zarekomendował rządowi amerykańskiemu wprowadzenie masowych szczepień dziewczynek w wieku 11-12 lat, a w niektórych przypadkach nawet w wieku 9 lat, przeciwko wirusowi przenoszonemu drogą płciową. Szczepienia mają zapobiegać zarażeniu się wirusem (Human Papilloma Virus – HPV) przenoszonemu drogą płciową, powodującemu raka narządów rodnych, a szczególnie raka szyjki macicy. Lek o nazwie Gardasil produkowany jest przez koncern Merck & Co. i reklamowany jest jako pierwszy lek zapobiegający powstawaniu raka. Gardasil jest zaaprobowany przez amerykańską Agencję Leków i Żywności FDA dla kobiet w wieku 9-26 lat. Twierdzi się, że masowe zastosowanie leku mogłoby zredukować liczbę czterech tysięcy kobiet umierających w USA na raka szyjki macicy.

Wielce zainteresowana masowym zastosowaniem leku jest firma farmaceutyczna Merck, która sprzedawałaby pakiet 3 koniecznych szczepień, za 360 dolarów. Merck oferuje dostawę ponad 19 milionów szczepionek do końca przyszłego roku.

Podczas dyskusji członkowie Komisji wezwali do objęcia programem masowych szczepień również i chłopców, tak szybko jak tylko firma Merck zakończy prace badawcze nad szczepionką dla chłopców, co zapowiadane jest na rok 2008. Sądzi się, że wirus HPV może być odpowiedzialny za powstawanie m.in. raka penisa i odbytu.

W związku z tym, że rekomendacje Komisji są bardzo poważnie brane pod uwagę i w przeszłości były one w większości przypadków akceptowane przez agencje rządowe i firmy ubezpieczeniowe, obecna rekomendacja wywołuje liczne kontrowersje. Jednym z najpoważniejszych argumentów jest niezaprzeczalny fakt, iż stworzenie stereotypu „posiadania odporności” organizmu na wirus przenoszony drogą płciową, może zwiększyć aktywność seksualną dzieci i młodzieży.

 

 

KOMENTARZ BIBUŁY: We wszystkich doniesieniach prasowych na ten temat widać wielką euforię i stworzenie w społeczeństwie przekonania o „wielkim zwycięstwie” wobec choroby, która – było nie było – przenoszona jest drogą płciową. Marginalizuje się przy tym jakiekolwiek uwagi krytyczne i protesty. Znając ideologiczne zaangażowanie takich komisji doradczych, masowe szczepienie nawet 9-letnich dziewczynek (a w niedalekiej przyszłości zapewne także i chłopców) przeciwko tak przenoszonej chorobie, można uznać za zwykły skandal otwierający drogę do rozwiązłości płciowej. Poza tym wcale nie wiadomo na ile skuteczność leku, zapowiadana przez najbardziej zainteresowaną stronę – firmę Merck, przełoży się na konkretne liczby i czy tak naprawdę nie posiada długofalowych medycznych skutków ubocznych. W przeszłości byliśmy już świadkami podobnych zapowiedzi i rekomendacji, po czym wycofano się z nich widząc szkodliwość tego czy innego leku.
Poza tym, jeśli dziś umiera 4 tysiące kobiet, to w przyszłości, przy masowym zastosowaniu leku i jeszcze większym rozbudzeniu dzieci do rozwiązłości płciowej, liczba niekoniecznie się zmniejszy, a najprawdopodobniej może się zwiększyć.

Rekomendacje takich Komisji można porównać np. do sytuacji na skrzyżowaniach, na których ludzie nagminnie przejeżdżają na czerwonym świetle. Zamiast edukacji i w drastyczynych przypadkach karania za dopuszczanie się szkodliwych społecznie czynów, Komisja proponuje masowe instalowanie większych zderzaków w samochodach, nie zapominając przy tym o zmniejszeniu rozmiarów sygnalizatorów świetlnych.

 

 

Skip to content