Filharmonia Londyńska zawiesza muzyków za antyizraelskie wypowiedzi

Aktualizacja: 2011-09-18 7:49 am

 „Według The Guardian, muzyków ukarano po podpisaniu listu potępiającego orkiestrę Izraelskiej Filharmonii, jako narzędzie izraelskiej propagandy”.

Raport opublikowany w brytyjskim dzienniku The Guardian mówi, że Londyńska Orkiestra Filharmoniczna zawiesiła na 9 miesięcy czworo muzyków za podpisanie się pod wezwaniem do odwołania koncertu izraelskiej orkiestry w Royal Albert Hall.

Jak mówi dziennik, orkiestra zawiesiła wiolonczelistkę Sue Sutherley, skrzypków Toma Eisnera, Nancy Elan i Sarę Streatfeild, do czerwca 2012 roku, za podpisanie listu potępiającego izraelską filharmonię, służącej za narzędzie izraelskiej propagandy.

Muzycy w oświadczeniu stwierdzili, że ”odmawiając praw człowieka i naruszając prawo międzynarodowe, ukrywane za kulturową zasłona dymną, izraelska filharmonia jest, być może, głównym narzędziem w tej kampanii”, oraz, że izraelska polityka wobec Palestyńczyków „odpowiada ONZ definicji apartheidu”.

Raport mówi, że zarówno Orkiestra jak i jej dyrektor, Tim Walker, jak również jej szef, Martin Hohmann, wydali oświadczenie ws. zawieszeń, które miały stanowić „mocny i jasny przekaz, że ich akcje nie będą tolerowane. . . orkiestra nigdy nie ograniczy prawa jej muzyków do wyrażania swoich opinii, ale takie oświadczenie musi być wydane niezależnie od Londyńskiej Orkiestry”.

Oświadczenie mówi, że Orkiestra nie zamierza „zakończyć karier” muzyków, ale „według Orkiestry, muzyka i polityka nie powinny się ze sobą mieszać”

Posunięcie to ma miejsce po zakłóceniu występu izraelskiej Orkiestry 1 września, podczas corocznego koncertu z serii BBC Proms.

Kilku protestantów wydawało okrzyki, kiedy Zubin Mehta stanął by dyrygować Koncertem Skrzypcowym Brucha, podczas gdy pozostała publiczność gwizdała w odpowiedzi na protest.

Sarah Colborne, dyrektor Kampanii Solidarności z Palestyną, która zorganizowała protesty przeciwko koncertowi, powiedziała: „Czy Londyńska Orkiestra ukarałaby muzyków wypowiadających przeciwko apartheidowi w Afryce Południowej, kiedy podobne wezwania o bojkot popierali artyści i sportowcy na całym świecie?

„Jest to zdumiewająco zły osąd dla Londyńskiej Orkiestry, żeby być postrzeganą jako atakującą muzyków, którzy tylko wyrażają swoje wsparcie dla praw człowieka i obronę obywatelskiego prawa, nawoływania do bojkotu instytucji, która udziela strategicznego wsparcia izraelskiej okupacji.

„Jeśli Orkiestra Londyńska nie chce być postrzegana jako opowiadająca się po którejś ze stron, i wspierająca państwo-okupanta przeciwko okupowanemu narodowi, to natychmiast musi skończyć z tym absurdalnym zawieszeniem tych muzyków”.

Dr Ashraf Ezzat
17.09.2011

Tłumaczenie Ola Gordon

“London Philharmonic Suspends Musicians for anti-Israel Remarks”

 


Za: Stop Syjonizmowi (18 Wrzesień 2011) -- [Org. tytuł: « Filharmonia Londyńska zawiesza muzyków za anty-izraelskie wypowiedzi»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=43772 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]