Nowy meczet w Paryżu

Aktualizacja: 2011-09-16 9:19 pm

W południowej części Paryża otwarto nowy meczet. Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Claude´a Guéanta, dzięki temu muzułmanie nie będą się już modlić na ulicach. Guéant zapewnił, że gdyby do nich doszło, to rząd położy im kres. Rektor Wielkiego Meczetu w Paryżu Dalil Boubakeur poinformował o umowie między władzami francuskimi a przedstawicielami wspólnoty muzułmańskiej o przyjęciu do nowego meczetu muzułmanów, którzy w kilku częściach Paryża prowadzili uliczne modły.

Na meczet zaadaptowano dwie sale w dawnych koszarach wojskowych o łącznej powierzchni 1350 m kw., gdzie zmieści się 2700 osób. W XVIII dzielnicy Paryża ma też powstać Instytut Kultury Muzułmańskiej o powierzchni 4 tys. m kwadratowych. Jego otwarcie przewiduje się na 2013 rok. Główne koszty budowy pokryje paryski urząd miejski, który przeznaczył na ten cel 23 mln euro. Muzułmańskie Stowarzyszenie Kulturalne dołoży 7 mln euro. Również w Marsylii oddano wyznawcom Allaha lokal o powierzchni 1 tys. m kwadratowych.

Politykę rządu w stosunku do muzułmanów krytykuje Front Narodowy. Jego przewodnicząca Marine Le Pen stwierdziła w telewizji TF1, że jest niezadowolona, kiedy widzi, jak państwo francuskie ulega szantażowi. Jej zdaniem, polega on na tym, że “okupuje się ulice, mówiąc, że dotąd będziemy je okupować, aż złamiecie prawo o laickości i dacie nam budynek”. Według oficjalnych danych we Francji mieszka 2,1 mln zdeklarowanych muzułmanów w wieku od 18 do 50 lat.

Franciszek L. Ćwik

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=43713 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]