Senator o złotym sercu

Aktualizacja: 2011-09-16 9:05 am

„Mimo wszystkich kierowanych przeciw niemu zarzutów, to była wybitna postać o złotym sercu”. Co by Państwo powiedzieli , gdyby takie zdanie w miniony wtorek wypowiedział na temat Heinricha Himmlera kandydat na senatora w zbliżających się wyborach? Już uspokajam, nie powiedział tego o Himmlerze, ale – jak donosi wczorajszy opolski dodatek do „Gazety Wyborczej” – o naszym słynnym rodaku Feliksie Dzierżyńskim. Kto taki? Znany w Opolu były rektor tamtejszego uniwersytetu prof. Stanisław Sławomir Nicieja. Mąż ów zasiadał już w Senacie, wybrany z listy partii, w której sentyment do żelaznego Feliksa nigdy do końca nie wygasł.

Profesor Nicieja wygłosił także kilka zdań skierowanych do młodego pokolenia historyków (więcej szczegółów tutaj: [link – Gazeta Wyborcza])spośród których najbardziej utkwił mi w pamięci apel by w swoich pracach „poruszali naprawdę ważne i interesujące tematy”.

W pełni popierając ten apel, proponuję młodym adeptom opolskiej Klio by podjęli ważny temat z zakresu historii historiografii i zajęli się analizą dorobku naukowego prof. Stanisława Sławomira Niciei. Wielce to pouczający temat. Równie wielu wrażeń może im też dostarczyć podobna analiza w przypadku innego bohatera wtorkowego spotkania w opolskiej Villa Academica prof. Adama Suchońskiego, którego raport o obrazie Polski w zagranicznych podręcznikach (opłacony przez MSZ) reklamowała ostatnio „Gazeta Wyborcza”. Zacząć można od wpisania do wyszukiwarki nazwiska pana profesora i dodania frazy: marzec 1968.

„Gazeta Wyborcza” informuje, że słuchając wywodów swojego młodszego kolegi prof. Suchoński „zajadał paluszki”. Smacznego!

Antoni Dudek

Antoni Dudek – Politolog i historyk, prof. dr hab., wykładowca UJ i członek Rady IPN

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=43626 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]