Aktualizacja strony została wstrzymana

Izrael na forum ONZ: Nie ma Palestyny albo „będą poważne konsekwencje”

W reakcji na informację o możliwości złożenia wniosku Palestyńczyków o przyjęcie ich państwa do ONZ, minister spraw zagranicznych Izraela ostrzegł, że „będzie on miał dla nich poważne konsekwencje”. Awigdor Lieberman zastrzegł jednocześnie, że jego wypowiedź nie jest groźbą.

Lieberman spotka się w środę z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Rano rozmawiała ona z premierem Benjaminem Netanjahu oraz ministrem obrony Ehudem Barakiem.

Palestyńczycy postanowili wystąpić o uznanie ich państwowości po latach bezowocnych negocjacji z Izraelem w sprawie państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Strefie Gazy i we wschodniej Jerozolimie.

W czasie rozpoczętej we wtorek sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ ma dojść do głosowania nad uznaniem Autonomii Palestyńskiej jako państwa. Autonomia Palestyńska wielokrotnie zapowiadała, że wystąpi podczas tej sesji o członkostwo w ONZ lub o podniesienie swojego statusu w tej organizacji do rangi państwa nieczłonkowskiego.

Strona palestyńska argumentuje, że członkostwo w ONZ jest jej niezbędne do zapewnienia równych szans w negocjacjach z Izraelem. Ten potępia palestyńską inicjatywę. Również Stany Zjednoczone, będące głównym sojusznikiem Izraela, wyrażają sprzeciw wobec zamiaru Palestyny, argumentując, że „przeszkodzi on w pomyślnym zakończeniu palestyńsko-izraelskich rozmów pokojowych”.

Minister spraw zagranicznych Rosji stwierdził ze – „Tak jak i w 1988 roku uznaliśmy państwo palestyńskie, tak i dzisiaj je uznamy” po czym dodał ze największą przeszkodą na drodze uznania owego państwa stoi USA.

Przewiduje się, że w Zgromadzeniu Ogólnym wniosek o uznanie Palestyny uzyska niezbędną większość. Źeby jednak Autonomia stała się pełnoprawnym członkiem, musi to zatwierdzić Rada Bezpieczeństwa, gdzie USA i inne państwa-stali członkowie mają prawo weta. Waszyngton zapowiedział już, że z niego skorzysta.

Na podstawie: Onet.pl

Za: nacjonalista.pl (15 września 2011) | http://www.nacjonalista.pl/2011/09/15/izrael-na-forum-onz-nie-ma-palestyny-albo-beda-powazne-konsekwencje/