Iran zgodził się zwolnić za kaucją „amerykańskich turystów” – żydowskich szpiegów

Dwaj obywatele USA, którzy zostali skazani w Iranie na osiem lat więzienia za nielegalne przekroczenie granicy i szpiegostwo, zostaną uwolnieni, a po wypuszczeniu będą mogli opuścić Iran – zapowiedział Prezydent Mahmud Ahmadineżad w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji NBC.

„Sąd apelacyjny zgodził się, by Shane Bauer i Josh Fattal zostali uwolnieni za kaucją 500 tys. dolarów od osoby. Zaraz po uwolnieniu będą mogli opuścić Iran” – poinformował adwokat dwóch Amerykanów, Masud Szafie.

Światowe  i krajowe media oburzając się na działania „reżimu irańskiego”, podawały informację o tym, że w lipcu 2009 roku zatrzymano „3 amerykańskich turystów koło granicy z Irakiem”. Źadne media nie zadawały jednak  podstawowych w takich przypadkach pytań: skąd wzięli się w Iraku ci „amerykańscy turyści” oraz co robili ci „amerykańscy turyści” na granicy z Iranem?

Wszyscy z trojga „amerykańskich turystów” – Shane Bauer, Sarah Shourd i Joshua Fattal – twierdzili zgodnie, że „uprawiali turystykę górską i zabłądzili”. Zatrzymana Sarah Shourd została we wrześniu 2010 r. zwolniona ze względów zdrowotnych, za kaucją w wysokości pół miliona dolarów. Władze Iranu utrzymują jednak, że jej sprawa pozostaje ciągle otwarta. Sprawa przeciwko pozostałym „amerykańskim turystom”, w normalnej procedurze spraw szpiegowskich, odbywała się za zamkniętymi drzwiami.

Gdy po kilku dniach od zatrzymania w dniu 31 lipca br. władze Iranu ujawniły personalia tychże „amerykańskich turystów” sprawa nabrała innego obrotu. W czasie gdy Izrael przygotowuje się do ataku na Iran, zakulisowe działania wywiadowcze obejmują również przerzut na teren Iranu agentów i szpiegów.  Pochodzenie etniczne „turystów amerykańskich” potwierdziła m.in. izraelska agencja prasowa Israel National News, która w tytule wiadomości stwierdziła wprost, że „Trzech Amerykanów aresztowanych w Iranie jest Żydami” („Three Americans Arrested in Iran are Jewish„).

Aresztowani – a teraz skazani za szpiegostwo – są dziennikarzami pism amerykańskich i żydowskich, a jeden z nich – Joshua Fattal, był uczniem żydowskiej szkoły ortodoksyjnej yeshiva. Dwóch z aresztowanych osób uczyło się języka arabskiego. Z perspektywy wymagań wywiadowczych stanowili idealny materiał do przerzutu.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów agencyjnych, własnych

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content