Iran zgodził się zwolnić za kaucją “amerykańskich turystów” – żydowskich szpiegów

Aktualizacja: 2011-09-13 9:37 am

Dwaj obywatele USA, którzy zostali skazani w Iranie na osiem lat więzienia za nielegalne przekroczenie granicy i szpiegostwo, zostaną uwolnieni, a po wypuszczeniu będą mogli opuścić Iran – zapowiedział Prezydent Mahmud Ahmadineżad w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji NBC.

“Sąd apelacyjny zgodził się, by Shane Bauer i Josh Fattal zostali uwolnieni za kaucją 500 tys. dolarów od osoby. Zaraz po uwolnieniu będą mogli opuścić Iran” – poinformował adwokat dwóch Amerykanów, Masud Szafie.

Światowe  i krajowe media oburzając się na działania “reżimu irańskiego”, podawały informację o tym, że w lipcu 2009 roku zatrzymano “3 amerykańskich turystów koło granicy z Irakiem”. Źadne media nie zadawały jednak  podstawowych w takich przypadkach pytań: skąd wzięli się w Iraku ci “amerykańscy turyści” oraz co robili ci “amerykańscy turyści” na granicy z Iranem?

Wszyscy z trojga “amerykańskich turystów” – Shane Bauer, Sarah Shourd i Joshua Fattal – twierdzili zgodnie, że “uprawiali turystykę górską i zabłądzili”. Zatrzymana Sarah Shourd została we wrześniu 2010 r. zwolniona ze względów zdrowotnych, za kaucją w wysokości pół miliona dolarów. Władze Iranu utrzymują jednak, że jej sprawa pozostaje ciągle otwarta. Sprawa przeciwko pozostałym “amerykańskim turystom”, w normalnej procedurze spraw szpiegowskich, odbywała się za zamkniętymi drzwiami.

Gdy po kilku dniach od zatrzymania w dniu 31 lipca br. władze Iranu ujawniły personalia tychże “amerykańskich turystów” sprawa nabrała innego obrotu. W czasie gdy Izrael przygotowuje się do ataku na Iran, zakulisowe działania wywiadowcze obejmują również przerzut na teren Iranu agentów i szpiegów.  Pochodzenie etniczne “turystów amerykańskich” potwierdziła m.in. izraelska agencja prasowa Israel National News, która w tytule wiadomości stwierdziła wprost, że “Trzech Amerykanów aresztowanych w Iranie jest Żydami” (“Three Americans Arrested in Iran are Jewish“).

Aresztowani – a teraz skazani za szpiegostwo – są dziennikarzami pism amerykańskich i żydowskich, a jeden z nich – Joshua Fattal, był uczniem żydowskiej szkoły ortodoksyjnej yeshiva. Dwóch z aresztowanych osób uczyło się języka arabskiego. Z perspektywy wymagań wywiadowczych stanowili idealny materiał do przerzutu.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów agencyjnych, własnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=43459 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]