Francja: Matka Boża – persona non grata?

Figura Matki Bożej zakupiona przez mera z pieniędzy gminnych i ustawiona w miasteczku Publier w Górnej Sabaudii we Francji zostanie sprzedana. Powodem były protesty zwolenników świeckości państwa.

30 sierpnia radni Publier zatwierdzili zakup przez mera, Gastona Lacroix, figury Matki Bożej za 23700 euro, zapłacone z kasy gminy. Kilka tygodni wcześniej statua stanęła na terenie gminnym nad brzegiem Jeziora Genewskiego, znanym także jako Leman. Na cokole wyryto napis: „Matko Boża Lemańska, czuwaj nad swoimi dziećmi”. 15 sierpnia pomnik został pobłogosławiony przez miejscowego proboszcza, ks. Roberta Colloud.

Wywołało to ostry sprzeciw zwolenników świeckości Republiki Francuskiej. W liście otwartym I sekretarz Partii Socjalistycznej w Górnej Sabaudii, Claire Donzel napisała, że mer chciał w ten sposób „bezwarunkowo wesprzeć” tych, którzy „bardziej ufają księdzu niż nauczycielowi”. – Czy mielibyśmy wrócić do średniowiecza, kiedy możni i prałaci zamawiali u artystów dzieła sztuki o tematyce religijnej kosztem poddanych i aby ich bardziej zniewolić? – pytał z kolei José Goemans z Federacji Wolna Myśl. A mieszkaniec Publier, Christophe Bernaz postanowił nawet zaskarżyć decyzję mera do sądu administracyjnego, gdyż zakup figury nie odbył w ramach przetargu.

Protestujący wezwali mera do „usunięcia z przestrzeni publicznej tej Dziewicy, która jest symbolem religii katolickiej” i „zwrotu sum przekazanych z budżetu gminy”.

W tej sytuacji Lacroix postanowił sprzedać figurę osobom prywatnym. – Ta Dziewica powinna łączyć. Jeśli dzieli, zmieniam mój zamiar – oświadczył 6 września na łamach gazety „Le Dauphiné libéré”. W sprawie zakupu skontaktowały się z nim już trzy stowarzyszenia – dwa skupiające mieszkańców i jedno kulturalne. Ponadto Sabaudczyk mieszkający w Afryce zadeklarował chęć zwrotu całości kosztów, jakie poniosła gmina.

W Publier jest niespełna 6,5 tys. mieszkańców.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl (2011-09-09) | http://www.piotrskarga.pl/ps,7829,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content