Microsoft oskarżony o śledzenie użytkowników smartfonów bez ich zgody

Aktualizacja: 2011-09-6 10:27 am

W zeszłym tygodniu do sądu federalnego w Seattle wzniesiony został pozew oskarżający Microsoft o zapisywanie lokalizacji wszystkich użytkowników smartofonów z Windows 7, nawet po zażądaniu wyłączenia tej funkcji. 

Aplikacja ma transmitować dane o dokładnym położeniu użytkowników za pomocą aktywowanego oprogramowania do aparatu fotograficznego. Zdaniem powodów, Microsoft celowo zaprojektował usługę tak, by ignorowała żądania wyłączenia geolokalizacji. Zupełnie inaczej firma zeznała przed Kongresem w maju br., twierdząc, że takie informacje są zbierane tylko od użytkowników wyrażających na to zgodę.

Nie jest to pierwsza taka sprawa. W kwietniu tego roku ujawniono, że Apple zapisuje położenie właścicieli iPhone’ów wraz z wyznacznikami czasowymi, bez informowania o tym klientów. Informacje te trafiały następnie na serwery firmy, gdzie trzymane były nawet do roku. Umożliwiały one dokładne odtworzenie ruchów użytkowników. Dane te były ponadto niezaszyfrowane, co pozwalało na łatwe ich przechwycenie. Po ujawnieniu  sprawy Apple wypuściło uaktualnienie do programu, które wyłącza usługę. 

Kilka dni później okazało się, że smartfony z aplikacją Android są wyposażone w podobną funkcję: wysyłają informację o lokalizacji do serwerów Google co najmniej kilka razy na godzinę. Obie firmy zeznawały w maju przed Kongresem, ponadto zostały pozwane przez klientów z żądaniami milionowych odszkodowań. 

Informacje o geolokalizacji klientów mogą mieć olbrzymią wartość marketingową. Dzięki takim danym, możliwe jest m.in. kierowanie przekazów reklamowych od firm znajdujących się bezpośrednio w pobliżu użytkowników.

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=43123 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]