Aktualizacja strony została wstrzymana

PO ukarze posłów broniących życia?

Rzecznik dyscypliny klubowej PO zapowiedziała, że 14 września klub zdecyduje o konsekwencjach wobec 15 posłów, którzy złamali dyscyplinę i zagłosowali inaczej niż reszta klubu w sprawie projektu ustawy całkowicie zakazującego przerywanie ciąży.

Wczoraj Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazujący przerywania ciąży. Za wnioskiem sejmowych komisji o odrzucenie projektu obywatelskiego zakazującego aborcji głosowało 191 posłów; 186 – było przeciw; pięciu wstrzymało się od głosu.

Spośród posłów Platformy Obywatelskiej za wnioskiem o odrzucenie projektu głosowało 160 parlamentarzystów, przeciwnych było 15 posłów, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Przeciw odrzuceniu wniosku byli posłowie: Paweł Arndt, Joanna Fabisiak, Mariusz Grad, Wiesław Kilian, Roman Kosecki, Mirosław Koźlakiewicz, Jan Filip Libicki, Dariusz Lipiński, Mirosław Pluta, Grzegorz Raniewicz, Mirosław Sekuła, Andrzej Smirnow, Jacek Tomczak, Wojciech Ziemniak i Jacek Źalek.

Rzecznik dyscypliny klubowej PO, Iwona Śledzińska-Katarasińska podkreśliła, że w trakcie głosowania była wprowadzona dyscyplina klubowa, z której nie wywiązało się 15 posłów.

– Większość posłów naszego klubu prosiła o dyscyplinę, ponieważ dla części kolegów było to swego rodzaju alibi, mogli mieć obawy, czy strach przed opinią najbliższego środowiska – dlatego uznali, że łatwiej będzie zagłosować, jak będzie dyscyplina. Część naszych posłów zagłosowała odmiennie od rekomendacji prezydium klubu PO, a ponieważ była to sytuacja, która dotyczy całego klubu, to na najbliższym posiedzeniu klubu – w środę 14 września – zdecydujemy, czy te osoby powinny podlegać jakiejś karze regulaminowej, czy też nie. To kwestia lojalności i pewnej solidarności w obrębie klubu. Ja się nie podejmuję wyrokować w tej sprawie. Zadecyduje cały klub – oświadczyła Śledzińska-Katarasińska.

Poseł PO Paweł Arndt, który głosował przeciwko odrzuceniu całkowicie zakazującego aborcji, tłumaczy, że podjął takę decyzję w zgodzie z własnym sumieniem i podkreślił, że nigdy wcześniej w sprawach światopoglądowych w Platformie nie wprowadzano dyscypliny klubowej.

Za: niezalezna.pl (2011-09-01) | http://niezalezna.pl/15481-po-ukarze-poslow-broniacych-zycia

Skip to content