Zakończono sekcję zwłok Wassermanna

Ciało parlamentarzysty, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej, było badane w Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Pierwsze wyniki zostały już przesłane do Prokuratury Wojskowej w Warszawie – podaje RMF FM.

Biegli przede wszystkim przeprowadzili oględziny zewnętrzne ciała, a później wykonali tak zwane badanie obrazowe – podobne jak w przypadku badania szczątków generała Sikorskiego. Jak zauważa RMF FM, to badanie bardzo ważne dla rekonstrukcji powstawania obrażeń. Uzyskiwany przy nim obraz powstaje w trójwymiarze i jest dokładny do dziesiętnych milimetra. W tym przypadku chodzi o katastrofę lotniczą, w czasie której mogło dojść nawet do kilkudziesięciu złamań w różnych miejscach ciała.

Jak poinformowało RMF FM, specjaliści przeprowadzili też sądowo-lekarską sekcję zwłok z odpowiednimi modyfikacjami. Wykonano również badania toksykologiczne, które mają ostatecznie stwierdzić, czy w ciele posła nie znalazły się jakieś substancje, które mogły przyczynić się do jego śmierci. 

Jak powiedział PAP w środę rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa – nawet do kilku miesięcy może potrwać oczekiwanie na ostateczną opinię biegłych z badania ekshumowanych zwłok Zbigniewa Wassermanna.

Jak podaje PAP, w czwartek w Krakowie ma odbyć się ponowny pochówek  tragiczne zmarłego posła PiS. Pogrzeb rozpocznie się od mszy św. odprawionej w kaplicy na cmentarzu na Bielanach. W uroczystości uczestniczyła będzie rodzina zmarłego i jego przyjaciele, w tym także politycy. Ceremonia będzie miała charakter prywatny, więc nie wysłano oficjalnych zaproszeń. Zbigniew Wassermann spocznie w nowym grobowcu, pod pomnikiem w alei zasłużonych cmentarza.

Ciało Wassermanna ekshumowano w poniedziałek. Jak informowała prokuratura, podstawą działania śledczych były „wątpliwości dotyczące stwierdzeń zawartych w dokumentacji sądowo-lekarskiej badania zwłok zmarłego, otrzymanej z Rosji, a nie wątpliwości co do tożsamości zwłok”. Wcześniej córka zmarłego – Małgorzata Wassermann wiele razy mówiła, że dokumentacja, która przyszła z Rosji, nie zawiera prawdziwych danych, bo w protokole sekcyjnym pominięto fakt przejścia przez jej ojca poważnej operacji.

NPW w komunikacie dla mediów podawała wcześniej, że biegli przeprowadzą czynności dokumentujące stan ciała i oględziny połączone z otwarciem zwłok. Jednak ze względu na dobro pokrzywdzonych – najbliższych zmarłego – prokuratura nie ujawnia szczegółów dotyczących zarówno okoliczności przemawiających za przeprowadzeniem ekshumacji, jak też szczegółowych działań przeprowadzonych przez powołanych w sprawie biegłych.

Polscy prokuratorzy nie dysponują jeszcze także całością dokumentacji sądowo-medycznej wszystkich ofiar tragedii. Na początku sierpnia naczelny prokurator wojskowy gen. Krzysztof Parulski mówił PAP, że prokuratura czeka na ważną przesyłkę z Moskwy – sześć tomów akt śledztwa, które mają zawierać ostatnią partię dokumentów dotyczących sekcji zwłok ofiar katastrofy.

Za: niezalezna.pl (2011-08-31) | http://niezalezna.pl/15433-zakonczono-sekcje-zwlok-wassermanna

Skip to content