Wybory do żydowskiego Europarlamentu

Aktualizacja: 2011-08-31 9:47 am

I nie chodzi bynajmniej o brukselski Parlament Europejski, który znamy, aczkolwiek jesteśmy blisko.  Powstała nowa inicjatywa, której autorem jest Europejska Unia Żydów. Jej celem ma być powołanie parlamentu żydowskiego w Europie.

Jak czytamy na żydowskim serwisie informacyjnym ynetnews.com, „wielu z żydowskiego świata miało wizję powołania Europejskiego Parlamentu Żydowskiego, który zebrałby myśli, poglądy i idee, jak również reprezentował i ogłaszał zatroskanie oraz inspiracje europejskich Żydów w stosunku do europejskich i światowych liderów”. Idea powołania takiej instytucji w Europie była propagowana m.in. przez prezydenta Państwa Izrael, Szymona Peresa.

Europejski Parlament Żydowski ma pracować w ramach zgromadzenia liczącego 120 deputowanych ze wszystkich krajów Europy. Docelowo mają tam się znaleźć osoby z życia publicznego; politycy, artyści, pisarze, liderzy młodzieżowi oraz autorytety religijne, naturalnie wszyscy – narodowości żydowskiej, niezależnie od stosunku do religii. Planowane jest zwoływanie regularnych obrad izby i podejmowanie decyzji o charakterze autorytatywnym.

Wszyscy Żydzi zamieszkujący Unię Europejską będą mieli prawo biernego i czynnego prawa wyborczego do Żydowskiego Parlamentu Europejskiego. Wybory mają zostać zorganizowane na stronie internetowej Europejskiego Związku Żydowskiego. W nagłówku strony czytamy wymowne hasło „Jesteśmy jednym narodem”. Rejestracja przedwyborcza rozpoczęła się już 15 sierpnia tego roku. Wybory mają się odbyć w październiku.

Siedziba Żydowskiego Parlamentu Europejskiego ma zostać wybudowana w Brukseli. Nie podano jednak, z czyich funduszy.

(Na podstawie: ytnews.com)

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=42832 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]