Wybory do żydowskiego Europarlamentu

I nie chodzi bynajmniej o brukselski Parlament Europejski, który znamy, aczkolwiek jesteśmy blisko.  Powstała nowa inicjatywa, której autorem jest Europejska Unia Żydów. Jej celem ma być powołanie parlamentu żydowskiego w Europie.

Jak czytamy na żydowskim serwisie informacyjnym ynetnews.com, „wielu z żydowskiego świata miało wizję powołania Europejskiego Parlamentu Żydowskiego, który zebrałby myśli, poglądy i idee, jak również reprezentował i ogłaszał zatroskanie oraz inspiracje europejskich Żydów w stosunku do europejskich i światowych liderów”. Idea powołania takiej instytucji w Europie była propagowana m.in. przez prezydenta Państwa Izrael, Szymona Peresa.

Europejski Parlament Żydowski ma pracować w ramach zgromadzenia liczącego 120 deputowanych ze wszystkich krajów Europy. Docelowo mają tam się znaleźć osoby z życia publicznego; politycy, artyści, pisarze, liderzy młodzieżowi oraz autorytety religijne, naturalnie wszyscy – narodowości żydowskiej, niezależnie od stosunku do religii. Planowane jest zwoływanie regularnych obrad izby i podejmowanie decyzji o charakterze autorytatywnym.

Wszyscy Żydzi zamieszkujący Unię Europejską będą mieli prawo biernego i czynnego prawa wyborczego do Żydowskiego Parlamentu Europejskiego. Wybory mają zostać zorganizowane na stronie internetowej Europejskiego Związku Żydowskiego. W nagłówku strony czytamy wymowne hasło „Jesteśmy jednym narodem”. Rejestracja przedwyborcza rozpoczęła się już 15 sierpnia tego roku. Wybory mają się odbyć w październiku.

Siedziba Żydowskiego Parlamentu Europejskiego ma zostać wybudowana w Brukseli. Nie podano jednak, z czyich funduszy.

(Na podstawie: ytnews.com)

Za: nacjonalista.pl (31 sierpnia 2011 ) | http://www.nacjonalista.pl/2011/08/31/wybory-do-zydowskiego-europarlamentu/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content