Sądy, osoby i korporacje – Bronisław Wildstein

Oto fragmenty listu, który otrzymałem od Stowarzyszenia Wierzbowa:

„Jesteśmy 180-osobową grupą poszkodowanych klientów krakowskiego dewelopera Leopard SA. Zapłaciliśmy za nasze mieszkania całą sumę ustaloną w umowie. Bez naszej wiedzy firma deweloperska Leopard nawiązała współpracę z Manchester Securities Corporation, stanowiącym część zamkniętego funduszu inwestycyjnego Elliott z Nowego Jorku. Nasz deweloper zaciągnął gigantyczną pożyczkę 37,5 miliona złotych oprocentowaną na 25 proc. na realizację innych inwestycji.

Niestety, pieniądze pożyczył pod zastaw naszych mieszkań. Ze zwrotu pożyczki się nie wywiązał, lecz konsekwentnie pobierał od nas wpłaty, nie informując nas o obciążeniu hipoteki na rzecz osób trzecich. O współpracy z Manchester Securities Corporation dowiedzieliśmy się na kilka miesięcy przed ogłoszeniem upadłości przez spółkę Leopard. Deweloper wraz z funduszem Manchester Securities Corporation zażądał wtedy od nas gigantycznych dopłat, szantażując nas utratą mieszkań i wpłaconych pieniędzy.

24 czerwca 2010 roku wygraliśmy sprawę w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Niestety, 9 lutego 2011 roku Sąd Apelacyjny zmienił wyrok Sądu Okręgowego, uznając, że wiedzieliśmy o obciążeniu hipoteki. Nie przyjął do wiadomości, że w momencie, gdy deweloper poinformował nas o swojej współpracy z Manchester Securities Corporation, nie mogliśmy już liczyć na zwrot naszych pieniędzy.

Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny. Syndyk ustanowiony w postępowaniu upadłościowym F.I. Leopard SA zamierza sprzedać nasze mieszkania, chociaż część z nich jest zamieszkana przez ludzi niemających gdzie się podziać. Pozostali nie mają dostępu do zapłaconych lokali, gdyż ta część inwestycji jest zabita deskami,  a dostępu strzeże wynajęta agencja ochrony”.

Sprawa jest wstrząsająca, ale, niestety, nie precedensowa. Potężne korporacje wynajmujące najlepszych prawników potrafią dochodzić swoich roszczeń kosztem ludzi, którzy są wobec nich bezradni. Czy to jest państwo prawa?

Bronisław Wildstein

Za: Bronisław Wildstein - Niepoprawne (29 sie 2011) | http://blog.rp.pl/wildstein/2011/08/29/sady-osoby-i-korporacje/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content