„To Polacy rozpoczęli II Wojnę Światową”

Dodano: 2011-08-31 9:52 am

Jutro będziemy wspominać kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, natomiast dziś – 31 sierpnia – mijają 72 lata od prowokacji gliwickiej.

W Gliwicach, leżących podówczas na terenie Niemiec, znajdowała się rozgłośnia radiowa, którą zaatakowali uzbrojeni hitlerowcy z SS ubrani po cywilnemu. Po sterroryzowaniu Niemców pracujących w radiostacji, wyemitowali komunikat w języku polskim: „Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich.” W trakcie prowokacji został zamordowany polski Ślązak, co miało być „dowodem” na polskie sprawstwo wydarzenia.

Atak na radiostację stał się uzasadnieniem dla niemieckiej napaści na Polskę następnego dnia. 1 września 1939 r. Adolf Hitler w przemówieniu mówił o potrzebie reakcji Niemiec na „polskie prowokacje graniczne”.

Za operację prowokacji gliwickiej odpowiedzialny był i przygotowywał ją Reinhard Heydrich, późniejszy kat Pragi oraz protektoratu Czech i Moraw, zmarły w 1943 r. w wyniku ciężkich ran postrzałowych po zamachu dokonanym przez czeskich i słowackich „cichociemnych”.

Jak wyglądał prawdziwy przebieg wydarzeń w Gliwicach wykazał dopiero proces norymberski w latach czterdziestych.

A jak wygląda obecnie w oczach młodych Niemców?

Ukazuje to pewna wycieczka, która odwiedziła niedawno Polskę. Po zwiedzaniu Gdańska odbył się rejs po kanale portowym i wzdłuż wybrzeża połączony ze zwiedzaniem po drodze ciekawych historycznie obiektów – m.in. twierdzy Wisłoujście i Westerplatte. Na półwyspie, pod pomnikiem upamiętniającym wybuch wojny, przewodnik zadał im pytanie: „- Czy wiecie gdzie się znajdujecie? Co to za miejsce?” Ponieważ nikt nie potrafił na nie odpowiedzieć, więc powiedział: „- To jest miejsce, w którym rozpoczęła się II Wojna Światowa po strzałach z pancernika „Schleswig-Holstein”.

To, że uczestnicy wycieczki nie wiedzieli gdzie są, da się jakoś wytłumaczyć, ale tego co się stało po informacji przewodnika, racjonalnie wyjaśnić nie sposób. Otóż wszyscy jak jeden mąż albo go wyśmiali albo zakrzyczeli, że to nieprawda, bo… wojna zaczęła się w Gliwicach gdy Polacy napadli na niemiecką radiostację…

Paweł Krzemiński

Za: Fronda.pl | http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/to_polacy_rozpoczeli_ii_wojne_swiatowa_15171/

Skip to content