Aktualizacja strony została wstrzymana

Szczyt hipokryzji – Robert Gwiazdowski

Nie minął tydzień  jak Legendarny Inwestor Warren Buffett wezwał Kongres, żeby go bardziej opodatkował [link] jak Bank of America poinformował, że sprzedał należącej do Buffetta Berkshire Hathaway 50.000 uprzywilejowanych co do dywidendy akcji za 5 mld USD. I otrzymał dodatkowo opcję kupna 700.000.000 akcji zwykłych w przeciągu najbliższych 10 lat po ustalonej cenie. 7, 14 USD za akcję.

„Jestem pod wrażeniem ich umiejętności generowania zysków” – powiedział Buffett który, jak Archimedes odkrył nowe możliwości inwestycyjne w wannie. No pewnie. Każdy jest pod wrażeniem tego, jak banki generują „zyski” w ostatnich kilku latach dzięki podatnikom. Może Buffett przeczytał na Bloombergu informację, że w 2008 roku BofA dostał z FED 91,5 mld USD! [link]

Wówczas jednak Buffett obstawiał innego finansowego giganta – Goldmana.

Jako, że jest duże prawdopodobieństwo, iż FED będzie znów musiał ratować ich płynność. 6% z każdego jednego miliarda USD to 60 mln USD. A jak tych miliardów będzie znowu koło setki???

Co się dziwić, że Buffett wielomyślnie obiecuje, że się chętnie z rządem podzieli i zapłaci nawet trzydzieści kilka procent z pieniędzy, jakie rządu zabierze podatnikom i da Buffettowi.

To się nazywa dobroczynność. Albo raczej hipokryzja.

Robert Gwiazdowski

Francuscy miliarderzy proszą rząd, by ich dodatkowo opodatkował

Grupa najbogatszych Francuzów, w tym m.in. dziedziczka koncernu farmaceutycznego L’Oreal i szef spółki paliwowej Total S, wezwali rząd do wyższego opodatkowania bogaczy, by w ten sposób pomóc w rozwiązaniu problemów finansowych kraju.

W petycji opublikowanej we wtorek na stronie internetowej tygodnika „Le Nouvel Observateur” 16 przedstawicieli kadry kierowniczej największych firm francuskich, liderzy biznesu i bogaci spadkobiercy wezwali do stworzenia „specjalnego podatku”, który służyłby do gromadzenia oszczędności budżetowych od najbogatszych osób w kraju. Podatek miałby być ustanowiony na odpowiednim poziomie, by krezusi finansowi nie szukali rajów podatkowych za granicą.

Petycja, pod którą podpisali się m.in. dziedziczka L’Oreal, Liliane Bettencourt i szef spółki akcyjnej Total, Christophe de Margerie, jest odpowiedzią na wezwanie amerykańskiego miliardera Warrena Buffetta, chcącego, by bogaci ludzie w większym stopniu przyczynili się do przezwyciężenia obecnego kryzysu na świecie.

„Kiedy deficyt finansów publicznych i perspektywa pogorszenia się zadłużenia państwowego zagrażają przyszłości Francji i Europy, i kiedy rząd prosi wszystkich o solidarność, wydaje się koniecznością, abyśmy i my wnieśli swój wkład” – napisali w petycji bogaci Francuzi, w tym przedstawiciel agencji reklamowej Public Group S.A., Maurice Levy, Frederic Oudea z banku Societe Generale i Jean-Cyril Spinetta, prezes Air France KLM SA.

Prezydent Nicolas Sarkozy już planuje likwidację niektórych zwolnień podatkowych, z których korzystają bogaci, co miałoby przynieść w 2012 r. od 5 do 10 mld euro dodatkowych przychodów do budżetu.

Francuska minister ds. budżetu, Valérie Pécresse zapowiedziała w tym miesiącu, że rząd pracuje nad nową składkę od podatników zarabiających więcej niż 1 mln euro rocznie. Nowy podatek płaciłoby 30 tys. Francuzów. Dzięki temu budżet zyskałby 300 mln euro.

Sarkozy, który stoi w obliczu walki o reelekcję w kwietniu przyszłego roku, początkowo planował pozyskać dodatkowe 3 mld euro przez zmniejszenie ulg podatkowych, by ograniczyć przyszłoroczny deficyt do 4,6 procent produktu krajowego brutto z prognozowanego 5,7 procent w tym roku.

Jednak słaby wzrost gospodarczy w drugim kwartale wraz z groźbą zmiany ratingu agencji Standard & Poor, która w tym miesiącu obniżyła notowania dla USA, przekonały Paryż, by podjąć bardziej zdecydowane działania i wzmocnić obecny rating AAA, kluczowy dla stabilności strefy euro, która walczy z kryzysem zadłużenia.

Źródło: Reuters, AS.

Za: PiotrSkarga.pl

Za: Robert Gwiazdowski blog (http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=1014) | http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=1014

Skip to content