Aktualizacja strony została wstrzymana

Studia polonistyczne na Litwie coraz mniej popularne

We wrześniu indeksy studenckie otrzyma 31 tys. 570 osób rozpoczynających studia na uczelniach wyższych na Litwie. Wśród nich nie będzie studentów polonistyki na Wileńskim Uniwersytecie Pedagogicznym. Po raz pierwszy od 50 lat istnienia filologii polskiej na tej uczelni.

Filologia polska na WUP walczyła o przetrwanie już od ubiegłego roku akademickiego, kiedy to na studia na tym kierunku zgłosiły się zaledwie cztery osoby. Zgodnie z wymogami, żeby utworzyć grupę, potrzeba co najmniej 8 osób. Mimo wszystko wówczas filologię polską udało się zachować…

”” Niestety, ten rok jest dla nas wyjątkowo smutny. Nie mamy wcale studentów pierwszego roku. Na drugim studiują zaledwie 3 osoby, na trzecim ”” 9, na czwartym ”” 16. Na studiach magisterskich kształci się 6 osób. Prawie wszystkie miejsca są finansowane przez państwo. Jedynie 2 osoby z trzeciego roku płacą same za studia ”” poinformował „Kurier” doc. dr Romuald Naruniec, prodziekan wydziału slawistyki Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego.

Tendencja spadkowa utrzymuje się już od lat.

”” Przez wiele lat mieliśmy nie mniej niż 15-osobową grupę studentów na pierwszym roku. W 2004 nawet utworzyliśmy dwie grupy, w których naukę pobierało aż 40 osób ”” wspomina prodziekan slawistyki.

Ale z każdym rokiem coraz mniej osób się zgłaszało. Dziś czesne za rok studiów na filologii polskiej na tej uczelni wynosi ponad 7 tys. litów.

Zdaniem doc. dr. Romualda Naruńca, takie kosmiczne czesne również mają wpływ na mniejszą popularność filologii polskiej, jak i zresztą prowadzona w państwie polityka względem mniejszości polskiej.

”” Przeżyliśmy ten ból przed trzema laty ”” mówi w rozmowie z nami doc. Mirosław Dawlewicz, kierownik Centrum Polonistycznego Uniwersytetu Wileńskiego.

Reklama

Wówczas to nie udało się uzbierać grupy na Katedrze Filologii Polskiej, która działała na Uniwersytecie od 1993 r. W lutym 2007 r. powstało Centrum Polonistyczne. Nadal studiują tu zarówno osoby, które ukończyły szkoły z polskim językiem wykładowym, jak i absolwenci szkół litewskich i rosyjskich, dla których polonistyka ma charakter filologii obcej. Ale od kilku lat są połączone 2 programy studiów ”” obejmują język polski i litewski.

”” Po ukończeniu studenci mają dwa wykształcenia ”” polonistyczne i lituanistyczne. Zwłaszcza to byłoby aktualne, gdyby w przyszłości do szkół został wprowadzony język polski jako obcy ”” mówi doc. Dawlewicz.

Obecnie Centrum Polonistyczne kształci ok. 30 osób. Oferuje jedynie studia licencjackie, nie prowadzi się tu już studiów magisterskich. Rocznie studia kosztują 7 tys. litów.

Od września rozpocznie tu studia jedynie 5 studentów pierwszego roku.

”” Było przewidziane 8 miejsc ”” 6 finansowanych przez państwo i 2 płatne. Mamy pięciu chętnych i zezwolono nam na utworzenie grupy. Pozostał jeden niewykorzystany koszyczek ”” poinformował nas kierownik Centrum.

Jak „Kurier” poinformowała Lina LengvenienÄ—, rzecznik prasowy Litewskiego Stowarzyszenia Uczelni Wyższych, państwo litewskie sfinansuje studia 18 tys. 254 studentom pierwszego roku, 9 tys. 580 ”” na uniwersytetach i 8 tys. 674 ”” w kolegiach. 13 tys. 316 za studia będzie musiało zapłacić ”” 8 tys. 768 ”” na uniwersytetach i 4 tys. 548 w kolegiach.

Po raz pierwszy w ogólnokrajowej rekrutacji uczestniczyła również Filia Uniwersytetu Białostockiego w Wilnie, która czekała na to przez cztery lata.

”” Nasi studenci mają wreszcie prawo do koszyczka, czyli finansowanych przez państwo studiów, tak jak inni studenci w naszym kraju ”” powiedział w rozmowie z „Kurierem” dr hab. Jarosław Wołkonowski, dziekan Filii UwB w Wilnie.

Wileński Wydział Ekonomiczno-Informatyczny Uniwersytetu w Białymstoku, jak co roku, oferuje 90 miejsc na kierunku ekonomicznym oraz 90 miejsc na kierunku informatycznym.

”” Mamy 11 finansowanych przez państwo miejsc ”” 5 na informatyce i 6 na ekonomii. Ogółem zgłosiło się ok. 100 osób na ekonomię i ok. 40 na informatykę. Ale rekrutacja u nas wciąż jeszcze trwa. Czekamy na zgłoszenia do poniedziałku, 29 sierpnia ”” poinformował „Kurier” dr hab. Jarosław Wołkonowski, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego Filii w Wilnie Uniwersytetu w Białymstoku.

Jeśli chodzi o czesne za studia, pozostały niezmienione ”” 1,5 tys. Lt za rok.

Za: Kurier Wileński (24 sie 2011 ) | http://kurierwilenski.lt/2011/08/24/studia-polonistyczne-na-litwie-coraz-mniej-popularne

Skip to content