Debaty Tuska, próbą ucieczki od odpowiedzialności – Zbigniew Kuźmiuk

Aktualizacja: 2011-08-23 10:53 am

Już kolejny dzień z rzędu media wałkują rzucony przez Donalda Tuska pomysł debat jego ministrów, z ekspertami Prawa i Sprawiedliwości. Zwieńczeniem tych debat miałby być pojedynek Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim.

Pomysł został przedstawiony następnego dnia po próbie wywołania w Sejmie przez PiS debaty na temat skutków zawirowań na rynkach finansowych dla polskiej gospodarki. W debacie tej zabierał głos zarówno Premier Tusk jak i jego główny guru od finansów minister Rostowski ale ograniczyli się oni do niewybrednych ataków na główny klub opozycyjny.

Zdaniem Tuska Kaczyński w 2007 roku uciekł od sprawowania władzy, choć rządził w okresie niebywałej koniunktury światowej, a teraz wręcz pcha się do władzy mimo że na horyzoncie widać kryzys.

Rostowski z kolei oskarżył przedstawicieli PiS-u zabierających głos w debacie, że nie przedstawili żadnych propozycji ,które mogłyby przyśpieszyć nasz wzrost gospodarczy i poprawić sytuację finansów publicznych.

Te żądania wprawdzie nie miały nic wspólnego z tematem debaty (bo to rząd akurat powinien przedstawić instrumenty złagodzenia wpływu zawirowań na rynkach finansowych na gospodarkę) ale rządzący nie przepuszczają żadnej okazji wygłoszenia połajanek wobec opozycji.

I nagle następnego dnia zmiana sytuacji o 180 stopni. Propozycja debat z PiS-em jako główną partią opozycyjną, ba okazuje się że eksperci tej partii w różnych dziedzinach są godni zaproszenia do debaty, a rządzący mogą się nawet zgodzić na warunki przez nich stawiane.

Tyle tylko, że parę godzin wcześniej, TVN zwrócił się do rzecznika prasowego PiS z propozycją takich debat, więc wygląda na to , że Premier Tusk albo ma zdolność jasnowidzenia albo też bardzo ściśle współpracuje z telewizją Mariusza Waltera.

Wygląda na to, że propozycja debat zgłoszona przez Premiera Tuska, to nic innego jak próba ucieczki od rozliczenia za 4 lata rządzenia. I trudno się dziwić skoro z 10 zobowiązań podpisanych tuż przed wyborami uroczyście przez Premiera Tuska udało się zrealizować tylko jedno (wycofanie wojsk z Iraku), o czym napisałem dwa dni temu.

Równie fatalnie wygląda realizacja zapowiedzi z expose Premiera Tuska. Według tych, którzy analizowali to wystąpienie, Premier Tusk złożył w nim aż 182 różnego rodzaju zobowiązania z tego 73 to tzw. twarde zobowiązania.

Ich realizacja idzie jak po grudzie, zaledwie kilkanaście z nich zostało zrealizowane przy czym niektóre tylko częściowo tak jak np. podwyżki płac tylko dla nauczycieli , choć w zapowiedziach były podwyżki płac dla całej sfery budżetowej. Ostatecznie dojdzie jednak do realnego obniżenia wynagrodzeń w sferze budżetowej (poza wspomnianymi nauczycielami) bo przy 5% inflacji i zamrożeniu płac w tej sferze, będziemy mieli do czynienia z ich realną obniżką.

Szczególnie rażące są podwyżki podatków zamiast ich obniżania czy gwałtowny wzrost deficytu sektora finansów publicznych (do 120 mld zł rocznie) przy deklarowaniu jego wyraźnego zmniejszania.

Podobnie wyglądał by opis ponad 60 zobowiązań Tuska z expose. Z reguły mamy do czynienia albo z nic nie robieniem w danej dziedzinie albo z podejmowaniem działań, które przynoszą skutki odmienne od tych ,które zapowiedział Premier.

Ponieważ publiczne rozliczanie rządu Tuska z jego dokonań przyniosłoby dla popularności Platformy katastrofalne skutki więc sam Premier i jego ministrowie będą na wyścigi proponowali dyskusje o przyszłości opozycji, której wcześniej ostentacyjnie nie znosili.

PiS już ponad miesiąc temu ogłosiło swój program i ma w swoich szeregach dostateczna ilość ekspertów , którzy mogą debatować o przyszłości z ministrami rządu Tuska jak równy z równym.

Elementarna przyzwoitość nakazuje jednak, aby rząd Tuska wcześniej rozliczył się przed Polakami z „osiągnięć” swoich 4-letnich rządów. Jeżeli to zrobi to droga do merytorycznych debat o przyszłości z ekspertami PiS-u jest oczywiście otwarta.

Zbigniew Kuźmiuk

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=42476 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]