Alicja Tysiąc kandyduje do Sejmu

Aktualizacja: 2011-08-21 4:00 pm

Sojusz Lewicy Demokratycznej przedstawił swoich kandydatów na warszawskiej liście wyborczej do Sejmu – są na niej dwie bardzo kontrowersyjne osoby: Alicja Tysiąc i Krystian Legierski

Przypomnijmy:

Alicja Tysiąc – domagała się w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu odszkodowania za to, że nie mogła dokonać aborcji. Kobieta cierpiała od lat na wadę wzroku. Trzej okuliści, do których zgłosiła się będąc w ciąży z trzecim dzieckiem odmówili wydania zaświadczenia zalecającego usunięcie ciąży ze względów zdrowotnych. Podobnie lekarz ginekolog z warszawskiego szpitala, stwierdził, że nie ma medycznych podstaw do usunięcia ciąży ze względów zdrowotnych. Kobieta urodziła zdrowe dziecko przez cesarskie cięcie. Po porodzie złożyła doniesienie do prokuratury na decyzję o odmowie usunięcia ciąży. Prokuratura umorzyła postępowanie, gdyż uznała, że nie ma bezpośredniego związku między decyzją ginekologa a pogorszeniem wzroku kobiety. W ocenie Alicji Tysiąc i wspierających ją proaborcyjnych organizacji, odmowa przerwania ciąży była „naruszeniem prawa do poszanowania życia prywatnego” oraz „nieludzkim i poniżającym potraktowaniem jej osoby”. Kobieta uważała też, że była dyskryminowana ze względu na płeć i niepełnosprawność. Trybunału w Strasburgu częściowo uznał jej roszczenia i nakazał państwu wypłacenie odszkodowanie w wysokości 25 tys. euro oraz zwrot wydatków poniesionych w związku z procesem.

Krystian Legierski – działacz gejowski, twórca lokalu Le Madame, zamkniętego przez Lecha Kaczyńskiego Jest twórcą listu otwartego prawników do prezydenta Warszawy w związku z zakazem Parady Równości w 2005 r. „Moja przygoda publiczna zaczęła się od równouprawnienia dla gejów i lesbijek, ale później poznawałem kolejne grupy społeczne, które są wykluczone” – mówi o sobie sam Legierski. Od 2009 r. jest członkiem nieformalnej Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich.

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=42415 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]