Pobity przez spadkobierców UPA – za zerwanie portretu z Banderą

Kierownictwo ukraińskiego klubu piłkarskiego „Dynamo” podjęło decyzję o zwolnieniu z pracy kierowcy klubu Andrija Sałamatowa za zerwanie podczas meczu „Dynamo Kijów” – „Karpaty Lwów” wielkiej flagi z portretem watażki OUN Stepana Bandery – powiadomiła agencja informacyjna „Bagnet”. I chociaż kierowca klubu „Dynamo” był za swój czyn bestialsko pobity aż do utraty przytomności przez kijowskich kibiców, to prezes klubu piłkarskiego Ihor Surkis nie wycofał swojej decyzji o zwolnieniu Sałamatowa, który na skutek pobicia przebywa obecnie w szpitalu z poważnym  wstrząsem mózgu.

W 65. minucie meczu piłkarskiego „Dynamo Kijów” i „Karpaty Lwów” na stadionie kijowskim im. Walerija Łobanowskiego doszło do bijatyki z powodu zerwania przez kierowcę Sałamatowa flagi z portretem Bandery w sektorze lwowskich kibiców. Kierowca obsługiwał służbowo mecz pierwszej ligi ukraińskiej. Wg zeznań Sałamatowa został on pobity przez kibiców kijowskich. Zerwał flagę z portretem Bandery świadomie, bo jest antyfaszystą i uważa, że sportowa arena, to nie miejsce dla deklaracji politycznych.  Zdaniem prezesa komitetu dyscyplinarnego ukraińskiej premier ligi – Oleksandra Jefriemowa, zachowanie kibiców kijowskiego „Dynamo”, którzy pobili Sałamatowa i zachowywali się po chuligańsku, to wyjątkowy wypadek godny potępienia. Na Ukrainie ruch kibiców jest powiązany ze skrajnymi opcjami nacjonalistycznymi, propagującymi ideologię nazistowską, typu organizacji „Swoboda” Oleha Tiahnyboka.

Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

Za: Myśl Polska | http://mercurius.myslpolska.pl/2011/08/pobity-przez-kiboli-%E2%80%93-za-bandere/ | Pobity przez kiboli – za Banderę

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content