„Reformy” minister Hall – Zbigniew Kuźmiuk

Aktualizacja: 2011-08-19 9:11 am

Inspiracją do napisania tego tekstu jak łatwo się domyślić była słynna sesja zdjęciowa Pani minister Hall dla Super Expressu. Szefowa resortu edukacji pozwoliła się sfotografować bez spodni podczas zabiegów rehabilitacyjnych jej chorego kolana.

Nie bardzo wiadomo co przekonało Panią minister do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Jest wprawdzie o niej głośno od paru dni ale większość wypowiedzi dotyczących tej sesji zdjęciowej jest dla niej wręcz miażdżąco niekorzystna. Pojawiły się wręcz stwierdzenia o kompromitacji pani Minister i żądania jej odejścia z resortu.

Rzeczywiście to co zrobiła szefowa resoru edukacji trudno określić inaczej niż niesmaczny spektakl ale tak naprawdę to znacznie wcześniejsze jej działania określane reformami, powinny być powodem do jej odwołania.

Już na początku swej kadencji w roku 2009 wprowadziła znaczące zmiany w kanonie lektur szkolnych i dokonała poważnego okrojenia nauki historii.

Z kanonu lektur wypadły między innymi książki Henryka Sienkiewicza. Teraz uczniowie będą poznawać na lekcjach tylko fragmenty dzieł tego autora takich jak Potop czy Quo Vadis, bo na całość w programie szkolnym nie ma już czasu.

Nauka historii została ograniczona tylko do szkoły podstawowej , gimnazjum i pierwszej klasy liceum. Ta zmiana została uzasadniona tym,ze dotychczas w poszczególnych rodzajach szkół powtarzano ten sam materiał i w związku z tym była to zwyczajna strata czasu uczniów i nauczycieli.

Niestety tak fundamentalnych zmian w nauczaniu historii nie skonsultowano z żadną instytucją naukową skupiającą historyków zawodowych takich jak Polskie Towarzystwo Historyczne czy wydziały historii renomowanych uniwersytetów. A opinie tych gremiów o tych zmianach były niezwykle krytyczne.

Zmienione zostały także podstawy programowe wielu przedmiotów, a tym samym podręczniki do ich nauczania. Rozpoczęto to od 1 klas podstawówek i gimnazjów, a później i liceów i w związku z tym minister Hall zobowiązała się do dostarczenia uczniom tych klas podręczników za darmo. Nic z tego nie wyszło, a zupełnie niedawno cichaczem Pani minister wycofała się z tego pomysłu.

Najgłośniejsza reforma, choćby ze względu na skalę protestów rodziców w tej sprawie, to obligatoryjne pójście do szkół 6-latków od roku 2012 (teraz o ewentualnie wcześniejszym pójściu do szkoły decydują rodzice).

Pomysł nie spotkał się z dobrym przyjęciem ani u rodziców ani w samorządach prowadzących szkoły podstawowe. Rodzice obawiają się wysyłania małych dzieci do szkół molochów, które często w jednym budynku mieszczą szkołę podstawową i gimnazjum. Obok gimnazjalistów w wieku 15-16 lat mają funkcjonować dzieci 6- letnie korzystając z tej samej infrastruktury szkolnej: boisk, świetlic, stołówek, łazienek. Niezadowoleni są również samorządowcy, których po ogłoszeniu reformy zapewniano o zabezpieczeniu środków na dostosowanie budynków szkolnych do przebywania w nich dzieci 6-letnich ale po jednym roku funkcjonowania rezerwy finansowej na te cele w następnych latach już ją zlikwidowano.

Właśnie przed miesiącem w Sejmie komitet społeczny złożył obywatelski projekt ustawy, poparty 200 tys. podpisów, który likwiduje ten obowiązek ale zajmie się nim już Parlament wyłoniony w następnych wyborach. Pokazuje to jednak skalę sprzeciwu społecznego wobec tej reformy Pani Minister Hall.

Jak wynika z powyższego tych reform Pani minister Hall, Polacy i tak mają po dziurki w nosie więc mówiąc szczerze pojawianie się szefowej resortu edukacji „w reformach” na zdjęciach w Super Expresie też nie zostało przyjęte najlepiej.

Były już różne kompromitacje ministrów rządu Tuska, Grabarczyka za sprawą autostrad i kolei, Sikorskiego w związku z relacjami Białorusią, Rostowskiego w związku ze znikającą zieloną wyspą. Źaden z nich nie poniósł jednak jakichkolwiek konsekwencji. Nie doczekamy się ich także w odniesieniu do minister Hall w związku z jej „reformami”.

Zbigniew Kuźmiuk

„Reformy” minister Hall

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=42322 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]