Przegląd prasy hiszpańskiej: prawdziwe oblicze laickiej kontestacji

Aktualizacja: 2011-08-18 12:12 pm

Antypapieska manifestacja, zorganizowana przez skrajnie lewicowe stowarzyszenia i ugrupowania, która wczoraj wieczorem odbyła się centrum Madrytu, szeroko komentowana jest przez hiszpańskie media. Jej organizatorem było m.in. Stowarzyszenie Ateistów i Wolnomyślicieli. Manifestanci protestowali przeciwko rzekomemu finansowaniu wizyty z publicznych pieniędzy. Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży kilkakrotnie prezentowali budżet spotkania, z którego jasno wynika, że podatnicy nie dołożą do niego ani grosza. Komentatorzy podkreślają, że uczestnicy manifestacji pokazali, czym jest tolerancja, wolność słowa i szacunek tzw. agresywnego laicyzmu wobec tych, którzy mają inne poglądy.

Dzienniki El País i El Mundo umieściły na pierwszej stronie zdjęcia ze starcia członków laickiej manifestacji z policją. „Przeciwnicy Papieża atakują katolików, a policja nie interweniuje” – czytamy w El Mundo. Dziennik podkreśla, że młodzi pielgrzymi na placu Sol, w tym nieletni oraz rodzice z małymi dziećmi, spotkali się z obelgami ze strony demonstrantów. Momentami doszło nawet do szarpaniny. „Manifestanci obrażali każdego pielgrzyma, którego widzieli, i zamienili swój protest w bitwę. Ostatecznie policja, oskarżana o bierność, rozpędziła laicką manifestację” – czytamy w dzienniku.

Z kolei ABC i La Razón zamieszczają na pierwszej stronie zdjęcie Benedykta XVI. „Oczekuję obfitych owoców mojej podróży do Hiszpanii” – czytamy w ABC. Dziennik zamieszcza obszerny artykuł kard. Rouco Vareli „Witaj Ojcze święty” oraz szereg informacji o „79 godzinach, które Papież spędzi z młodzieżą” i o „mini-armii szwajcarskich gwardzistów”. Tworzy ją 56 chłopców w wieku 10-13 lat, którzy powitają Papieża na lotnisku Barajas. Obydwa dzienniki informują również o wczorajszych zajściach na placu Sol. „Mniejszość usiłowała sprowokować młodych pielgrzymów”, którzy odpowiedzieli „modlitwą i uśmiechem” – podkreśla dziennik.

Zajścia na placu Sol wzbudziły szereg komentarzy w hiszpańskich mediach. Uczestnicy manifestacji pokazali w praktyce, czym jest agresywny laicyzm i do jakiego stopnia ideologia przeważa nad zdrowym rozsądkiem. Wczorajsze zajścia tworzą negatywny obraz Hiszpanii i niechlubnie świadczą o jej rządzie, który interes wyborczy stawia ponad bezpieczeństwo gości ze 193 krajów świata.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=42273 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]