Przegląd prasy hiszpańskiej: prawdziwe oblicze laickiej kontestacji

Antypapieska manifestacja, zorganizowana przez skrajnie lewicowe stowarzyszenia i ugrupowania, która wczoraj wieczorem odbyła się centrum Madrytu, szeroko komentowana jest przez hiszpańskie media. Jej organizatorem było m.in. Stowarzyszenie Ateistów i Wolnomyślicieli. Manifestanci protestowali przeciwko rzekomemu finansowaniu wizyty z publicznych pieniędzy. Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży kilkakrotnie prezentowali budżet spotkania, z którego jasno wynika, że podatnicy nie dołożą do niego ani grosza. Komentatorzy podkreślają, że uczestnicy manifestacji pokazali, czym jest tolerancja, wolność słowa i szacunek tzw. agresywnego laicyzmu wobec tych, którzy mają inne poglądy.

Dzienniki El País i El Mundo umieściły na pierwszej stronie zdjęcia ze starcia członków laickiej manifestacji z policją. „Przeciwnicy Papieża atakują katolików, a policja nie interweniuje” – czytamy w El Mundo. Dziennik podkreśla, że młodzi pielgrzymi na placu Sol, w tym nieletni oraz rodzice z małymi dziećmi, spotkali się z obelgami ze strony demonstrantów. Momentami doszło nawet do szarpaniny. „Manifestanci obrażali każdego pielgrzyma, którego widzieli, i zamienili swój protest w bitwę. Ostatecznie policja, oskarżana o bierność, rozpędziła laicką manifestację” – czytamy w dzienniku.

Z kolei ABC i La Razón zamieszczają na pierwszej stronie zdjęcie Benedykta XVI. „Oczekuję obfitych owoców mojej podróży do Hiszpanii” – czytamy w ABC. Dziennik zamieszcza obszerny artykuł kard. Rouco Vareli „Witaj Ojcze święty” oraz szereg informacji o „79 godzinach, które Papież spędzi z młodzieżą” i o „mini-armii szwajcarskich gwardzistów”. Tworzy ją 56 chłopców w wieku 10-13 lat, którzy powitają Papieża na lotnisku Barajas. Obydwa dzienniki informują również o wczorajszych zajściach na placu Sol. „Mniejszość usiłowała sprowokować młodych pielgrzymów”, którzy odpowiedzieli „modlitwą i uśmiechem” – podkreśla dziennik.

Zajścia na placu Sol wzbudziły szereg komentarzy w hiszpańskich mediach. Uczestnicy manifestacji pokazali w praktyce, czym jest agresywny laicyzm i do jakiego stopnia ideologia przeważa nad zdrowym rozsądkiem. Wczorajsze zajścia tworzą negatywny obraz Hiszpanii i niechlubnie świadczą o jej rządzie, który interes wyborczy stawia ponad bezpieczeństwo gości ze 193 krajów świata.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie (18/08/2011) | http://www.oecumene.radiovaticana.org/POL/articolo.asp?c=513472

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content