USA: 20 procent dzieci cierpi z powodu ubóstwa

Coraz więcej dzieci w USA żyje w ubóstwie z powodu kryzysu i recesji. Sytuacja pod tym względem pogorszyła się w ciągu minionej dekady.

W 2009 r., jak wynika z badań przeprowadzonych przez Annie E.Casey Foundation, 14,7 miliona amerykańskich dzieci, czyli 20 procent, żyło w rodzinach znajdujących się poniżej progu ubóstwa (ustalonego przez rząd federalny na 22 350 dolarów rocznego dochodu na czteroosobową rodzinę).

Oznacza to wzrost o 2,2 miliona w porównaniu z rokiem 2000, kiedy 17 procent dzieci żyło w biednych rodzinach. Dzieci żyjące w ubóstwie mają m.in. mniejsze szanse na zdobycie wykształcenia gwarantującego im dobrą pracę.

Za główną przyczynę wzrostu ubóstwa uważa się recesję w latach 2007-2009. Jej skutki łagodzą takie programy, jak przydział bonów żywnościowych i zasiłki dla bezrobotnych, ale z powodu deficytów budżetów stanowych niektóre programy pomocy dla biednych są ograniczane.

W tzw. rankingu pomyślności dzieci, opracowywanego na podstawie danych o ich standardzie życia, odżywianiu, śmiertelności niemowląt i sytuacji rodzinnej (np. wychowanie w niepełnych rodzinach), prowadzą takie północne stany, jak New Hampshire, Minnesota, Massachusetts i Vermont.

W największym ubóstwie natomiast – od wielu lat – żyją dzieci w stanach Południa: Missisipi, Luizjana i Alabama.

Za: Polskie Radio (17.08.2011 ) | http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/420905,USA-20-procent-dzieci-cierpi-z-powodu-ubostwa

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content