Warszawa: Na Muzeum Komunizmu nie ma, na Muzeum Historii Żydów jest

Aktualizacja: 2011-08-14 2:25 pm

Decyzją urzędników projekt budowy Muzeum Komunizmu, zapoczątkowany w 2003 roku przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, zostanie zlikwidowany. Rzecznik Urzędu m.s Warszawy Bartosz Milczarczyk potwierdza: Nie ma pieniędzy w budżecie miasta. Powstaje Muzeum Historii Żydów Polskich i na kolejne nas nie stać.

W 1999 roku architekt Czesław Bielecki, satyryk i aktor Jacek Fedorowicz oraz reżyser Andrzej Wajda zapowiadali: Zbudujemy najwyższy drapacz chmur w Europie z Muzeum Komunizmu. Architektowi marzyło się symboliczne rzucenie na kolana daru Sowietów – Pałacu Kultury (231 m) – z jego części wyrastać miała szpica na 340 m. W drapaczu spośród 60 pięter te dolne miało zająć muzeum, wyżej planowano biura komercyjne. Inicjatorzy zawiązali fundację SocLand Muzeum Komunizmu. Ekspozycja miała wywoływać dreszcze, nie tylko uśmiech. Fedorowicz przypominał: To nie były żarty. Mordowali. Kiedy się okazało, że nie ma chętnych inwestorów na drapacz z muzeum w pakiecie, SocLand przykroił marzenia do ok. 40 mln zł.

Dla porównania, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy nie miał żadnych obiekcji aby natychmiast ruszyć z budową Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Koncepcja budowy dużej placówki muzealnej poświęconej historii polskich Żydów narodziła się w 1997 roku i w tym samym roku Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przeznaczył na ten cel działkę na Muranowie, jedyną niezabudowaną część dawnej dzielnicy żydowskiej. W 2005 roku muzeum zostało formalnie założone, a jego biura zostały ulokowane w tymczasowej siedzibie. 17 kwietnia 2007 roku członkowie komitetu budowy muzeum spotkali się z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, w sprawie rozpoczęcia budowy. 26 czerwca 2007 akt erekcyjny pod budowę muzeum został podpisany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego, prezydenta Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, przewodniczącego Stowarzyszenia ŹIH Mariana Turskiego oraz pierwszego darczyńcę Victora Markowicza z USA (któremu towarzyszyli Zygmunt Rolat i Tad Taube). Na akcie erekcyjnym złożyli też podpisy przedstawiciele komitetów z wielu krajów wspierających budowę muzeum, w tym przewodniczący Polskiego Komitetu Wspierania Budowy Muzeum Marcin Święcicki oraz przewodniczący organizacji żydowskich z Polski.

Całość budowy będzie kosztować od 80 do 100 milionów złotych. Większość funduszy pokryje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy (40 mln PLN), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (40 mln PLN), Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny wraz z prywatnymi sponsorami z całego świata (20 mln PLN). Muzeum Historii Żydów Polskich to obecnie największa inwestycja kulturalna stolicy. Uroczyste otwarcie ma nastąpić w kwietniu 2013 roku.

Na podstawie: gazeta.pl, wikipedia.pl

Komentarz [nacjonalista.pl]: 80 milionów złotych na budowę Muzeum Historii Żydów znalazło się natychmiast z kieszeni polskiego podatnika, 40 milionów na budowę Muzeum Komunizmu już nie.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=42113 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]