Warszawa: Na Muzeum Komunizmu nie ma, na Muzeum Historii Żydów jest

Decyzją urzędników projekt budowy Muzeum Komunizmu, zapoczątkowany w 2003 roku przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, zostanie zlikwidowany. Rzecznik Urzędu m.s Warszawy Bartosz Milczarczyk potwierdza: Nie ma pieniędzy w budżecie miasta. Powstaje Muzeum Historii Żydów Polskich i na kolejne nas nie stać.

W 1999 roku architekt Czesław Bielecki, satyryk i aktor Jacek Fedorowicz oraz reżyser Andrzej Wajda zapowiadali: Zbudujemy najwyższy drapacz chmur w Europie z Muzeum Komunizmu. Architektowi marzyło się symboliczne rzucenie na kolana daru Sowietów – Pałacu Kultury (231 m) – z jego części wyrastać miała szpica na 340 m. W drapaczu spośród 60 pięter te dolne miało zająć muzeum, wyżej planowano biura komercyjne. Inicjatorzy zawiązali fundację SocLand Muzeum Komunizmu. Ekspozycja miała wywoływać dreszcze, nie tylko uśmiech. Fedorowicz przypominał: To nie były żarty. Mordowali. Kiedy się okazało, że nie ma chętnych inwestorów na drapacz z muzeum w pakiecie, SocLand przykroił marzenia do ok. 40 mln zł.

Dla porównania, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy nie miał żadnych obiekcji aby natychmiast ruszyć z budową Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Koncepcja budowy dużej placówki muzealnej poświęconej historii polskich Żydów narodziła się w 1997 roku i w tym samym roku Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przeznaczył na ten cel działkę na Muranowie, jedyną niezabudowaną część dawnej dzielnicy żydowskiej. W 2005 roku muzeum zostało formalnie założone, a jego biura zostały ulokowane w tymczasowej siedzibie. 17 kwietnia 2007 roku członkowie komitetu budowy muzeum spotkali się z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, w sprawie rozpoczęcia budowy. 26 czerwca 2007 akt erekcyjny pod budowę muzeum został podpisany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego, prezydenta Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, przewodniczącego Stowarzyszenia ŹIH Mariana Turskiego oraz pierwszego darczyńcę Victora Markowicza z USA (któremu towarzyszyli Zygmunt Rolat i Tad Taube). Na akcie erekcyjnym złożyli też podpisy przedstawiciele komitetów z wielu krajów wspierających budowę muzeum, w tym przewodniczący Polskiego Komitetu Wspierania Budowy Muzeum Marcin Święcicki oraz przewodniczący organizacji żydowskich z Polski.

Całość budowy będzie kosztować od 80 do 100 milionów złotych. Większość funduszy pokryje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy (40 mln PLN), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (40 mln PLN), Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny wraz z prywatnymi sponsorami z całego świata (20 mln PLN). Muzeum Historii Żydów Polskich to obecnie największa inwestycja kulturalna stolicy. Uroczyste otwarcie ma nastąpić w kwietniu 2013 roku.

Na podstawie: gazeta.pl, wikipedia.pl

Komentarz [nacjonalista.pl]: 80 milionów złotych na budowę Muzeum Historii Żydów znalazło się natychmiast z kieszeni polskiego podatnika, 40 milionów na budowę Muzeum Komunizmu już nie.

Za: nacjonalista.pl (14 sierpnia 2011) | http://www.nacjonalista.pl/2011/08/14/warszawa-na-muzeum-komunizmu-nie-ma-na-muzeum-historii-zydow-jest/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content