Izrael: Powołają do życia dziecko po śmierci matki?

Aktualizacja: 2011-08-9 10:08 am

Po raz pierwszy w historii sąd zgodził się na pobranie komórek jajowych z ciała zmarłej młodej kobiety.

17-letnia dziewczyna uległa wypadkowi samochodowemu. Niestety, pomimo intensywnej terapii doszło do śmierci mózgu. Rodzice dziewczyny zgodzili się na odłączenie jej od aparatury i transplantację organów. Zażądali jednak, aby chirurdzy pobrali z ciała ich córki również komórki rozrodcze.

Rodzina chciała, aby komórki zostały natychmiast zapłodnione in vitro nasieniem pochodzącym od dawcy – w ten sposób rodzice nastolatki mieliby wnuki po śmierci córki. Embriony miały zostać zamrożone i czekać na wybór „zastępczej matki”. Nalegano na pośpiech, ponieważ prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zamrożonego embrionu jest znacznie większe niż poczęcie i urodzenie dziecka z zamrożonej komórki jajowej.

Lekarze odmówili zarówno pobrania, jak i zapłodnienia komórek jajowych zmarłej bez uzyskania wcześniejszej zgody sądu. Sprawa trafiła więc do sądu, który przychylił się do wniosku rodziny tylko częściowo. Sędzia wydał zgodę jedynie na pobranie komórek jajowych. Nie zgodził się na ich zapłodnienie.

Rzecz miała miejsce w Izraelu. Ustawodawstwo tego kraju milczy w kwestii pozyskiwania komórek jajowych od zmarłej kobiety, chociaż w lutym br. weszło w życie prawo regulujące dawstwo żeńskich komórek rozrodczych.

Izraelskie prawo normuje natomiast kwestie pobierania spermy od nieżyjącego mężczyzny. Zgodnie z ustawą przyjętą w 2003 r., komórki rozrodcze zmarłego mężczyzny mogą zostać pobrane i użyte tylko do zapłodnienia wdowy po nim. Gdyby o pobranie komórek chcieli wystąpić rodzice mężczyzny, muszą prosić sąd o zgodę.

Co więc się stanie z komórkami jajowymi zmarłej 17-latki, na razie nie wiadomo. Czy jednak rodzice dziewczyny mają jakiekolwiek prawo żądać zrodzenia sobie wnuków poczętych in vitro?

[Opracowano na podstawie materiałów dziennika „Haaretz” – 08.08.2011 r.; także: „Rzeczpospolita” (p.z.) – 09.08.2011 r.; m.]

Za: HLI-Polska (2011/8/9) -- [Org. tytuł: « HLI News : PowołajÄ… do życia dziecko po śmierci matki?»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=41902 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]