Jaki będzie pogrzeb Andrzeja Leppera? – ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Aktualizacja: 2011-08-9 8:20 am

Gdy trzy lata temu zginął Bronisław Geremek, to jego pogrzeb miał nadzwyczaj uroczysty przebieg. Choć zmarły niewiele miał wspólnego z Kościołem katolickim, to jednak jego trumna została wprowadzona do katedry arcybiskupiej w Warszawie. Co więcej, nabożeństwo żałobne koncelebrowało aż trzech biskupów, co w Polsce w wypadku osób świeckich jest rzeczą praktycznie nie spotykaną.

Zmarły nie był nigdy ani premierem, ani marszałkiem Sejmu, to od strony świeckiej pogrzeb miał charakter państwowy. Była asysta wojskowa i ordery. Co więcej, pogrzeb zaszczyciły swoją obecnością “najwyższe autorytety moralne” jak np. Adam Michnik, Tadeusz Mazowiecki i Donald Tusk. Wszyscy pchali się do pierwszej ławki. Był też urzędujący prezydent RP Lech Kaczyński.

Andrzej Lepper był praktykującym katolikiem. Czy na jego pogrzeb przybędzie też trzech biskupów? Dodam, ze Kościół obecnie radykalnie zmienił zdanie, co do pochówku samobójców. Poza tym. nie wiadomo, czy było to “dobrowolne” samobójstwo.

Zmarły był wicepremierem, ministrem i wicemarszałkiem Sejmu. Czy też będzie asysta wojskowa i ordery? Czy przyjedzie urzędujący prezydent Bronisław Komorowski? Czy wręczy on pośmiertnie Order Orła Białego? Czy przybędzie Adam Michnik?

Pogrzeb Andrzeja Leppera może być testem na wiarygodność Trzecie RP, która ze względu na poprawność polityczną dzieli swoich obywateli na “równych i równiejszych”.

Nie podzielałem nigdy poglądów politycznych Lepper, ale wynik tego testu będę obserwować uważnie.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Za: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski blog (2011-08-09) -- [Org. tytuł: « Jak będzie pogrzeb Andrzeja Leppera?»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=41887 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]