Aktualizacja strony została wstrzymana

Gaz z łupków szansą na niezależność Armenii?

Zachodnie firmy chcą zbadać niewykorzystane zasoby ormiańskiego gazu łupkowego.

Interesująca informacja z Armenii. International Minerale and Mines podpisało memorandum o porozumieniu z ministrem energetyki i zasobów naturalnych Armenem Mowsisianem. Zgodnie z dokumentem zachodnia firma zbada złoża ormiańskich łupków. Zobowiązuje się także do znalezienia inwestorów, którzy przeznaczą swoje kapitały na wydobycie surowca. Podczas uroczystości obecny był premier Armenii Tigran Sarkisjan, który podkreślił, jak doniosła byłaby dla Armenii możliwość korzystania ze złóż. Czy jest to szansa na uzyskanie niezależności tak energetycznej jak i politycznej od Rosji?

Umowę zawarto dwa miesiące po tym, jak rządy Armenii i Stanów Zjednoczonych podpisały porozumienie o współpracy w sprawie oszacowania i badań technicznych możliwości wydobycia ormiańskiego gazu.  Porozumienie jest wynikiem rozmów przeprowadzonych podczas konferencji międzynarodowej w sprawie gazu z łupków, która została zorganizowana przez amerykański Departament Stanu w sierpniu 2010 r. Uczestniczyło w niej około dwudziestu państw.

Interesujące, że podpisanie umowy zbiegło się z rozpoczęciem rozmów pomiędzy prorosyjskim rządem a opozycją, reprezentowaną przez Armeński Kongres Narodowy.

Źródło: rferl.org

Za: Portal Arkana (06-08-2011) | http://www.portal.arcana.pl/Gaz-z-lupkow-szansa-na-niezaleznosc-armenii,1469.html

Skip to content