Aktualizacja strony została wstrzymana

Obama złożył życzenia z okazji Ramadanu, nie pamiętał jednak o Wielkanocy

Prezydent Barack Obama po raz kolejny złożył muzułmanom, zamieszkującym Stany Zjednoczone życzenia z okazji rozpoczynającego się Ramadanu. Zaprosił także przedstawicieli świata islamskiego do Białego Domu na uroczystą kolację. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że amerykański prezydent unika składania życzeń chrześcijanom z okazji ich świąt, choć deklaruje, że sam jest chrześcijaninem. W tym roku, na przykład, nie wydał orędzia z okazji Świąt Wielkanocnych, ale upamiętnił każde święto muzułmańskie.

Prezydent napisał w specjalnym oświadczeniu, że pragnie wraz z małżonką złożyć najlepsze życzenia wszystkim wspólnotom muzułmańskim w kraju i za granicą. Przypomniał, że Ramadan jest okresem postnym, który obchodzą muzułmanie na całym świecie. „Rodziny i wspólnoty – czytamy w oświadczeniu – dzielą się szczęściem, gromadząc na modlitwie i praktykach postnych”. Dodał, że Ramadan, to także okres głębokiej refleksji i poświęcenia, pogłębienia duchowości, dyscypliny oraz czas Bożego miłosierdzia. Przypomniał trudną sytuację głodujących w Somalii i w „Rogu Afryki”. Zachęcił do niesienia im pomocy, by uniknąć gorszej katastrofy.

Prezydent zaprosił przedstawicieli wspólnoty muzułmańskiej do udziału w uroczystej kolacji, która ma być wydana w Białym Domu na koniec Ramadanu.  

Wiosną tego roku konserwatywne media ostro skrytykowały prezydenta za to, że nie wydał specjalnego oświadczenia z okazji Świąt Wielkanocnych, ale upamiętnił w ub. roku każde, nawet najmniejsze święto muzułmańskie. Z okazji tegorocznych Świąt Wielkanocnych Obama zorganizował w Białym Domu świeckie święto „yoga garden” i zaprosił na „śniadanie wielkanocne” liberalnych chrześcijan, w tym siostrę Carol Keehan, szefową Katolickiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Zdrowia, które podaje się za katolickie choć było wielokrotnie potępiane przez episkopat USA, z powodu popierania proaborcyjnej ustawy zdrowotnej.

Fox News, „The Washington Times” i inne konserwatywne media podkreśliły, że niewygłoszenie orędzia wielkanocnego było szczególnie wymowne w kontekście wielkiej uwagi, jaką prezydent Obama przywiązywał do świąt muzułmańskich w ub. roku. Prezydent wygłaszał specjalne orędzia z okazji Ramadanu, oraz świąt Eid-ul-Fitr, Haji i Eid-ul-Adha.

„Prezydent wydał oficjalne orędzie z okazji Paschy, Ramadanu i Diwali. Ale z okazji Wielkanocy nie powiedział nic” – napisano w komentarzu redakcyjnym gazety „The Washington Times”.

Poprzednie oświadczenia prezydenta były krytykowane za nadanie świętom wielkanocnym charakteru inkluzywnego. Prezydent mówił bowiem w ub. roku o „wspólnym duchu ludzkości, właściwym dla żydów, chrześcijan, muzułmanów, hindusów, wierzących i niewierzących”. Inaczej było w przypadku orędzi wydawanych z okazji świąt muzułmańskich. Amerykański prezydent zawsze podkreślał ich „wyjątkowy charakter”.

Źródło: Catholic Culture, AS

Za: PiotrSkarga.pl (2011-08-03) | http://www.piotrskarga.pl/ps,7638,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content