Aktualizacja strony została wstrzymana

Ranking MSZ: Jerzy Owsiak Autorytetem dla Polaków

Autorytetami dla Polaków według rankingu zrobionego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP jest osiem osób. Jesteśmy pełni podziwu wobec trudu włożonego w prace nad wyłonieniem tak nielicznej grupy najświetniejszych przedstawiecieli naszego Narodu. Wszak wybranie ośmiu osób na 38 milionów obywateli w Kraju plus około 12 milionów na emigracji świadczy o tym, że praca w Ministerstwie musiała być naprawdę ciężka. A gdy weźmiemy pod uwagę i to, że na liście znajdują się nazwiska osób już nieżyjących, ogarnia nas podwójny podziw – liczba kandydatów musiała bowiem obejmować nawet kilkaset milionów Polaków, z tego i poprzednich pokoleń, a z takiej grupy wybrać jest naprawdę trudno.
Ciekawią nas zastosowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych kryteria. Czy wystarczy być serwilistycznym socrealnym pismakiem, a potem postawić „grubą kreskę” by się zakwalifikować? A może trzeba propagować narkotyki, wyuzdanie i anarchizm, by stać się Autorytetem? A może też warto być po prostu marksistowskim filozofem lub teologiem? Czekamy na odpowiedź. Chcielibyśmy wiedzieć jakie to kryteria zadecydowały o takim wyborze i kto brał udział w „Komisji”.
Niezależnie od tego najbardziej ucieszy nas jednak szybka zmiana tej listy.

Oto spis Autorytetów zamieszczony na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych http://www.poland.gov.pl/Autorytety,265.html:

  1. Jan Karski
  2. Leszek Kołakowski
  3. Tadeusz Kotarbiński
  4. Tadeusz Mazowiecki
  5. Janina Ochojska
  6. Jerzy Owsiak
  7. Papież Jan Paweł II
  8. Józef Tischner

 

Strona internetowa MSZ. Screenshot z dnia 20 czerwca 2006 roku
Cel umieszczenia kopii strony internetowej edukacyjno-informacyjny

 

 

UZUPEŁNIENIE Z DNIA 30 lipca 2006: Po 9 miesiącach urzędowania nowego rządu, po kilkunastu listach informacyjno/interwencyjnych wysłanych do wielu posłów PiSu, LPRu i Samoobrony (a nawet PO), NIKT nie zareagował i jak do tej pory w/w strona z takowymi „Autorytetami” dalej jest wystawiona na oficjalnym serwerze rządowym. Prosimy PT Czytelników o interwencję.

 

TREŚĆ EMAILa WYSŁANEGO DO Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

Szanowni Państwo,
Po raz kolejny zaglądnąłem na stronę internetową sygnowaną podpisem „Ministerstwo Spraw Zagranicznych” i z wyraźnym poirytowaniem stwierdziłem, że strona internetowa (adres poniżej) umieszczona na oficjalnym rządowym serwerze zawiera spis, w którym umieszczonych zostało osiem nazwisk osób mających być Autorytetami dla Polaków. Pozwalam sobie przesłać Państwu komentarz, który przeszło miesiąc temu ukazał się w waszyngtońskim piśmie „BIBUŁA-pismo niezależne”, dobrze ilustrujący oburzenie wobec umieszczenia na tej liście kilku nazwisk osób w żaden sposób nie zasługujących na takie wyróżnienie.
Proszę o zrewidowanie tej listy.
Z poważaniem,
Lech Maziakowski
Washington, DC
/email/

 

„Ranking MSZ: Jerzy Owsiak Autorytetem dla Polaków”
http://www.bibula.com/?p=00416

 

UZUPEŁNIENIE Z DNIA 3 sierpnia 2006: Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadesłało odpowiedź na powyższy email. Czytaj tutaj.

 

UZUPEŁNIENIE Z DNIA 24 października 2006: Na apel Redakcji BIBUŁY odpowiedział poseł Artur Zawisza (PiS), przesyłając email stwierdzający z ubolewianiem, że chociaż dokonano już na stronie internetowej MSZ zmiany (zastąpiono słowo „Autorytety” na „Znane postacie”), to jednak niestety „nadal wybór jest dość arbitralny”. Rzeczywiście, życzylibyśmy sobie, aby wybór był bardziej zgody z rzeczywistością, ale mimo to dziękujemy panu posłowi Arturowi Zawisze za odpowiedź i za zainteresowanie się sprawą!

 

Skip to content