Aktualizacja strony została wstrzymana

Kraków: zabytki na sprzedaż

Władze Krakowa zamierzają sprzedać w licytacji dwie zabytkowe kamienice przy Małym Rynku 5 i 6 w ścisłym centrum miasta. Cena wywoławcza obiektów została ustalona odpowiednio na ponad 10 i 15 mln zł. Licytacja nieruchomości odbędzie się w październiku.

Kamienica przy Małym Rynku 5 składa się z czterokondygnacyjnego, podpiwniczonego budynku frontowego z poddaszem użytkowym oraz dwukondygnacyjnej, podpiwniczonej oficyny. Powierzchnia użytkowa nieruchomości wynosi 606,8 metrów kwadratowych. Cena wywoławcza kamienicy to 10 mln 766 zł.

Nieruchomość mieszkalno-usługowa przy Małym Rynku 6 składa się z trzykondygnacyjnego, podpiwniczonego budynku frontowego z poddaszem mieszkalnym oraz dwukondygnacyjnej, podpiwniczonej oficyny. Powierzchnia użytkowa wynosi 910,4 m. kw. Kwotą wyjściową do licytacji będzie 15 mln 649 zł.

Obie nieruchomości wpisane są do rejestru zabytków, w związku z tym miasto udzieli nabywcy 5 proc. bonifikaty od ceny sprzedaży ustalonej w wyniku przetargu.

Początkowo planowano, że w obu kamienicach będzie się mieścić siedziba Narodowego Centrum Nauki (NCN). Jednak po konflikcie między ministerstwem nauki i prezydentem Krakowa, instytucję tą otwarto w marcu tego roku w tymczasowej siedzibie w jednym z krakowskich biurowców.

Pod koniec zeszłego roku minister nauki Barbara Kudrycka zarzuciła władzom Krakowa opóźnianie się z formalnościami związanymi z przekazaniem Narodowemu Centrum Nauki kamienic przy Małym Rynku. Prezydent miasta Jacek Majchrowski odpierał te zarzuty i tłumaczył, że miasto, które w momencie podejmowania decyzji o lokalizacji NCN było w 3/4 właścicielem tych nieruchomości, dokonało wszystkich zakupów oraz przekształceń i oddało kamienice do dyspozycji resortu.

Za: niezalezna.pl (2011-08-02 ) | http://niezalezna.pl/14098-krakow-zabytki-na-sprzedaz