Kraków: zabytki na sprzedaż

Aktualizacja: 2011-08-2 3:10 pm

Władze Krakowa zamierzają sprzedać w licytacji dwie zabytkowe kamienice przy Małym Rynku 5 i 6 w ścisłym centrum miasta. Cena wywoławcza obiektów została ustalona odpowiednio na ponad 10 i 15 mln zł. Licytacja nieruchomości odbędzie się w październiku.

Kamienica przy Małym Rynku 5 składa się z czterokondygnacyjnego, podpiwniczonego budynku frontowego z poddaszem użytkowym oraz dwukondygnacyjnej, podpiwniczonej oficyny. Powierzchnia użytkowa nieruchomości wynosi 606,8 metrów kwadratowych. Cena wywoławcza kamienicy to 10 mln 766 zł.

Nieruchomość mieszkalno-usługowa przy Małym Rynku 6 składa się z trzykondygnacyjnego, podpiwniczonego budynku frontowego z poddaszem mieszkalnym oraz dwukondygnacyjnej, podpiwniczonej oficyny. Powierzchnia użytkowa wynosi 910,4 m. kw. Kwotą wyjściową do licytacji będzie 15 mln 649 zł.

Obie nieruchomości wpisane są do rejestru zabytków, w związku z tym miasto udzieli nabywcy 5 proc. bonifikaty od ceny sprzedaży ustalonej w wyniku przetargu.

Początkowo planowano, że w obu kamienicach będzie się mieścić siedziba Narodowego Centrum Nauki (NCN). Jednak po konflikcie między ministerstwem nauki i prezydentem Krakowa, instytucję tą otwarto w marcu tego roku w tymczasowej siedzibie w jednym z krakowskich biurowców.

Pod koniec zeszłego roku minister nauki Barbara Kudrycka zarzuciła władzom Krakowa opóźnianie się z formalnościami związanymi z przekazaniem Narodowemu Centrum Nauki kamienic przy Małym Rynku. Prezydent miasta Jacek Majchrowski odpierał te zarzuty i tłumaczył, że miasto, które w momencie podejmowania decyzji o lokalizacji NCN było w 3/4 właścicielem tych nieruchomości, dokonało wszystkich zakupów oraz przekształceń i oddało kamienice do dyspozycji resortu.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=41581 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]