Sąd: Bandera i Szuchewycz nie są Bohaterami Ukrainy

Aktualizacja: 2011-08-2 3:22 pm

Wyższy Sąd Administracyjny w Kijowie uznał za zgodne z prawem odebranie Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. Tym samym utrzymał w mocy orzeczenie sądu w Doniecku o bezprawnym przyznaniu tego tytułu Banderze przez prezydent Wiktora Juszczenkę.

Sąd podjął też podobną decyzję jeśli chodzi o tytuł Bohatera Ukrainy przyznany dowódcy UPA Romanowi Szuchewyczowi.

Roman Szuchewycz i Stepan Bandera

Kolegium sędziów nie uznało skarg w tej sprawie złożonych przez Wiktora Juszczenkę, syna Romana Szuchewycza – Jurija, wnuka Stepana Bandery i innych obywateli Ukrainy.

Przedstawiciel Bandery Roman Oriechow już zapowiedział, że jego klient nie „odda” tytułu dopóki decyzji w tej sprawie nie podejmie Sąd Najwyższy.

Wiktor Juszczenko 22 stycznia 2010 roku, na krótko przed odejściem z urzędu prezydenta, uhonorował Stepana Banderę tytułem Bohatera Ukrainy. Romanowi Szuchewyczowi przyznał ten tytuł jeszcze w październiku 2007 roku. W kwietniu ubiegłego roku sąd w Doniecku odebrał im te tytuły.

IAR/Kresy.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=41577 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]