Włoski parlament: Tak dla normalności, nie dla homopropagandy

Aktualizacja: 2011-07-28 5:44 pm

Polityczną burzę we Włoszech wywołało odrzucenie przez Izbę Deputowanych projektu ustawy o uznaniu za dodatkową okoliczność obciążającą przestępstw popełnionych na tle homofobii. Opozycja proponowała, by motywy te uznać za przejaw „nienawiści i dyskryminacji”.

Decyzję niższej izby włoskiego parlamentu skrytykowała Amnesty International.

Proponowana przez centrolewicową opozycyjną Partię Demokratyczną poprawka o walce z homofobią przewidywała wprowadzenie dodatkowej okoliczności obciążającej w przypadku przestępstw nienawiści popełnionych wobec gejów, lesbijek i transseksualistów.

Przeciwko zmianom w przepisach głosowało we wtorek wieczorem 293 deputowanych z koalicyjnych ugrupowań Lud Wolności i Liga Północna oraz z opozycyjnej postchadeckiej Unii Centrum.

Projekt poparło 250 przedstawicieli opozycji. 21 deputowanych wstrzymało się od głosu; była wśród nich minister ds. równouprawnienia Mara Carfagna, której zdaniem brak poparcia dla ustawy o walce z homofobią to „stracona okazja” rządzącej partii.

– To hańba, która – mam nadzieję – nie pozostanie niezauważona, gdyż jest to ciemna karta – oświadczył lider Partii Demokratycznej Pierluigi Bersani po głosowaniu.

W bardzo ostrych słowach decyzję Izby skrytykowały włoskie stowarzyszenia homoseksualistów. Szef organizacji pod nazwą Arcigay Paolo Patane powiedział: – Zadenuncjujemy w Europie i cywilizowanym świecie fakt, że we Włoszech panuje prawdziwy kryzys demokracji. Ten parlament zdradził cywilizację oraz sprawiedliwość i postanowił wspierać agresorów – oświadczył Patane.

Ustawa o homofobii została odrzucona przez włoski parlament już po raz drugi, poprzednio w 2009 roku. Od tamtego czasu pracowano nad nową wersją, której we wtorek nie uchwaliła Izba Deputowanych.

W reakcji na to głosowanie Amnesty International w wydanym komunikacie oświadczyła, że „Włochy nie zdołały podjąć działań, by chronić mniejszościowe grupy przed dyskryminacją”.

Przedstawicielka AI Nicola Duckworth podkreśliła zarazem, że „liczba homofobicznych i transfobicznych ataków, odnotowanych w ostatnich latach we Włoszech, pozostaje powodem zaniepokojenia”.

Amnesty International wezwała Włochy, by zagwarantowały odpowiednie przestrzeganie już istniejących przepisów o walce z dyskryminacją, a także by nie wyłączały „pewnych grup” z ustawodawstwa dotyczącego przestępstw nienawiści.

Na podstawie: Dziennik.pl/Interia.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=41328 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]