Aktualizacja strony została wstrzymana

Sąd w Kolorado: 12-letnie dziewczęta mogą wychodzić za mąż

Dwunastoletnie dziewczęta i czternastoletni chłopcy będą mogli zawierać związki małżeńskie – stwierdził w kontrowersyjnym orzeczeniu sąd w stanie Kolorado. Decyzja ta obala dotychczas obowiązujące granice stanowe ustalone na 18-lat dla kobiet.

Sprawa dotyczyła rozpatrzenia wniosku 38-letniego Willis Rouse, który zaskarżył decyzję władz stanowych nie godzących się na rejestrację związku, wówczas 34-letniego Willis Rouse z 14-letnią dziewczyną, z którą współżył i mieszkał od 2002 roku. Wszystko wskazuje, że dziewczyna, figurująca w materiałach sądowych jako „JMH”, prowadzona była przez swoją matkę, która zaprowadziła ją w 2003 roku do urzędu celem rejestracji związku. Willis Rouse odsiaduje obecnie 4-letni odwieszony wyrok więzienia za wcześniejsze przestępstwa.

Decyzja trzyosobowego składu sędziowskiego wywołała szok, zarówno wśród przedstawicieli władz stanowych, prawników, jak i zwykłych obywateli. Stephen Harhai, prawnik z Denver, określił decyzję sądu jako „całkowity szok”, a przewodnicząca Senatu stanowego Joan Fitz-Gerald stwierdziła, że „Przecież to jest jeszcze dziecko. To wszystko jest wykorzystywaniem nieukształtowanej osoby, którą stawia się w określonej sytuacji do końca życia. Będziemy musieli głęboko przyjrzeć się tej sprawie.”

 

 

 

Skip to content