Socjalistyczny rząd w Boliwii: Wprowadzimy podatek od odprawianych Mszy

Boliwijskie media donoszą, że po głosowaniu nad nową konstytucją, planowanym na 25 stycznia 2009 roku, rząd Evo Moralesa rozważy plan opodatkownia Kościoła za każdą odprawioną Mszę zamówioną przez wiernych.

Jorge Silva, rzecznik socjalistycznych parlamentarzystów powiedział, że „Zarabianie pieniędzy musi być oddzielone od socjalnej działalności Kościoła. Nie wiemy jak wygląda socjalna działalność prowadzona przez Kościół, ponieważ za wszystko trzeba płacić. A przecież księża nie robią wszystkiego za darmo.” Silva dodał, że Kościół cieszy się dzisiaj specjalnymi przywilejami, jednak przy nowej konstytucji „Kościół katolicki przestanie być oficjalną religią państwa i w konsekwencji utraci przywileje, a jako usługodawca będzie na przykład musiał płacić podatki.”

Dyrektor ds środków masowego przekazu Konferencji Biskupów Boliwijskich, Jose Rivera odpowiedział, że Kościół wcale nie cieszy się specjalnymi przywilejami i dwa lata temu biskupi przedstawili swoje stanowisko odnośnie do artykułu trzeciego konstytucji, który rzekomo te przywileje ustanawia. Rivera podkreślił, że biskupi „specjalnie zwrócili się o dokonanie poprawki tego artykułu dokładnie celem uniknięcia tego rodzaju nieporozumień.”


Na podstawie: Catholic News Agency

Skip to content