Polscy sportowcy nie chcą flagi UE obok godła narodowego

Aktualizacja: 2011-07-18 10:11 am

Po zgłoszonym przed kilkoma dniami postulacie hiszpańskiego eurodeputowanego, Santiago Fisas Ayxela, aby sportowcy wywodzący się z krajów Unii Europejskiej, oprócz godła państwowego nosili też symbol UE, wywołano swoistą falę negacji tego pomysłu. Dołączyli do niej także polscy sportowcy.

Pierwsze informacje z Brukseli donosiły, że flaga UE może nawet zastąpić godło narodowe na strojach sportowców – ostatecznie jednak pomysł zakłada umieszczenie unijnego symbolu obok godła. Zdaniem pomysłodawcy, wprowadzenie tego postulatu miałoby „podnieść europejską identyfikację poprzez sport”.

Tymczasem wśród fanów sportu, jak i zawodników kadr narodowych, pomysł ten spotkał się z mocno negatywnym przyjęciem. Marcin Dołęga, mistrz świata w podnoszeniu ciężarów, pytany przez dziennikarzy TVP skomentował sprawę następująco: „- Nie wyobrażam sobie, abym mógł startować w barwach narodowych i nie mieć orła na piersi. (…) Dla mnie to głupi pomysł”.

W podobym tonie wypowiedział się Tomasz Majewski (na zdjęciu), mistrz olimpijski w pchnięciu kulą: „- To chybiony pomysł (…) Sport to taka ostatnia dziedzina, w której występuje zdrowy nacjonalizm. Występuje walka różnych państw, a każdy popiera własnego sportowca i to właśnie jemu kibicuje” – powiedział.

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=40882 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]