Nienarodzone dzieci zdolne do samoleczenia

Aktualizacja: 2011-07-18 9:07 am

W ciągu pierwszych pięciu dni istnienia, najmniejsze istoty ludzkie mają zdolność do samoleczenia anomalii genetycznych. Takie rewelacje usłyszeli uczestnicy dorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii w Sztokholmie.

Prof. William G. Kearns z Wydziału Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (USA) przedstawił wyniki badań potwierdzające, że trzydniowy zarodek – znajdujący się w stadium bruzdkowania – w sytuacji posiadania nieprawidłowej liczby chromosomów (tzw. aneuploidia, zaburzenie ilości materiału genetycznego znajdującego się w jądrze komórkowym) jest w stanie wykonać “dynamiczny proces genetycznej normalizacji”.

Po tej samonaprawczej terapii, w piątym dniu swego życia, kiedy to osiąga stadium blastocysty i rozpoczyna zagnieżdżanie się w śluzówce matczynej macicy, zarodek ma już prawidłową ilość materiału genetycznego (tzw. euploidia).

Ten niesamowity proces samoleczenia zarodek uruchamia niejako sam z siebie. Naukowcy przygotowują się do rozpoczęcia badań, dzięki którym chcą określić w jaki sposób embrion samodzielnie koryguje zaburzenia genetyczne.

Odkrycie zjawiska samonaprawy zarodka jest niezwykle ważne, ponieważ wskazuje na nieco inny sposób, w jaki na początku rozwija się człowiek. Naukowcy są pełni podziwu dla maleńkiej istoty ludzkiej, która dba o swoje zdrowie od najwcześniejszych chwil istnienia.

Niestety, przywołane powyżej badania przeprowadzono na żywych zarodkach powołanych do życia przez sztuczne zapłodnienie (in vitro). W laboratorium należącym do Shady Grove Center for Preimplantation Genetics wykonywano przedimplantacyjne genetyczne badania przesiewowe (PGS). Polegają one na pobraniu komórki z rozwijającego się zarodka i oceny tej komórki pod względem wszystkich zaburzeń chromosomowych. Wiele poczętych dzieci straciło tu swoje życie.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI-Polska na podstawie materiałów ESHRE – 05.07.2011 r., LifeNews – 08.07.2011 r.; m.]

Za: HLI-Polska (2011/7/14) -- [Org. tytuł: « HLI News : Nienarodzone dzieci zdolne do samoleczenia»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=40867 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]