Aktualizacja strony została wstrzymana

Antykatolicyzm Prezydenta Poznania: Archidiecezja poznańska nie dostała zgody na otwarcie liceum

Korespondencja z Wielkopolski.

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny nie wyraził zgodny na otwarcie przez archidiecezję poznańską publicznego katolickiego liceum ogólnokształcącego. Archidiecezja, jako organ założycielski placówki, odwołała się od tej decyzji do wielkopolskiego kuratora oświaty.

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Piotr Kuś, dyrektor prowadzonego w Poznaniu przez archidiecezję Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki, już otwierając cztery lata temu gimnazjum planowano utworzyć również liceum. Dlatego w ubiegłym roku archidiecezja podjęła próbę uzyskania zgody na otwarcie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ale jej nie otrzymała. Jednak – jak tłumaczy ks. Kuś – „po licznych naciskach rodziców naszych uczniów podjęliśmy ponownie taką próbę i w sierpniu ubiegłego roku złożyliśmy wniosek o otwarcie liceum od września 2011 r.”.

„Przez wiele miesięcy nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, a następnie poinformowano nas, że owszem, możemy otworzyć szkołę, ale niepubliczną, co nie było w ogóle treścią naszego wniosku” – zauważa ks. Kuś. Kiedy z kolei złożono protest w tej sprawie, prezydent miasta przysłał odpowiedź negatywną argumentując, że nie ma potrzeby tworzenia takiej szkoły w Poznaniu. Ks. Kuś przekonuje natomiast, że szkoła jest potrzebna i są rodzice, którzy pragnęliby posłać do niej swoje dzieci. Z ankiety przeprowadzonej na stronie internetowej Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki wynika bowiem, że ponad 120 osób jest zainteresowanych powstaniem liceum ogólnokształcącego w tym samym budynku co gimnazjum, dzierżawionym przez archidiecezję od miasta.

Obecnie sprawę utworzenia w Poznaniu nowej publicznej szkoły katolickiej rozpatruje wielkopolski kurator oświaty, do którego odwołała się archidiecezja po negatywnej decyzji prezydenta Grobelnego.

bt / Poznań

Za: Blog ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego (2011-07-15) | http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=4525 | Prezydent Poznania przeciwko Liceum Katolickiemu

Skip to content