Polska Tuska, Polska Gierka

Aktualizacja: 2011-07-14 10:21 pm

Porównania Polski Tuska do Polski Gierka są niewłaściwe i niesprawiedliwe.

Inne czasy, inne warunki, inny system. Iluzoryczną demokrację III RP dzielą lata świetlne od totalitaryzmu, a oligarchia nasza nie ma nic wspólnego z komunizmem, chociaż wyrasta z niego. A jednak…

Być może najbardziej uderzający jest rozziew pomiędzy oficjalną propagandą, którą uprawia dziś wespół z rządem główny nurt medialny, a rzeczywistością. Z nic nieznaczącej prezydentury UE cieszymy się jak niegdyś z sukcesów RWPG. W sytuacji kryzysu euro rząd przy aplauzie dziennikarzy ogłasza, że jego priorytetem jest przyjęcie go u nas. Słyszymy, że jedynym lekiem na wszystkie problemy integracji UE jest więcej integracji, gdyż, uwaga: Europa jest jak rower, jeśli nie jedzie (to znaczy nie jednoczy się) – upada. Swoją drogą w nieodległych czasach słyszeliśmy, że jedynym lekarstwem na niedomogi socjalizmu jest więcej socjalizmu, tylko o rowerze nic nie było.

Metafora roweru oddaje poziom intelektualny argumentów integracyjnych i gdyby nawet nie było żadnych innych powodów, powinna budzić niepokój. Jeśli zamiast racjonalnego namysłu i analizy faktów oferuje się nam ciąg skojarzeń, to nic dziwnego, że ekspertem od Unii jest Monika Richardson. Urocza blondynka tłumaczy nam z uśmiechem, że lepiej razem niż osobno, lepiej kochać się, niż wojować, lepiej się łączyć, niż dzielić. Mówi przy tym, że świeci słońce, ludzie uśmiechają się i mogą podróżować, a malkontenci chcą im to odebrać. Nic dziwnego więc, że obraża jednego z nich, który ma pecha być jej rozmówcą. Malkontentom się należy, bo szkodzą racji stanu, atakując rząd, który przecież nas reprezentuje, zwłaszcza w czasie prezydencji. I znowu trudno sobie nie przypomnieć czasów, gdy krytyka rządu albo systemu była „działalnością antypolską”.

Nie mogąc opędzić się od reminiscencji, człowiek zaczyna się zastanawiać, kim byliby w tamtych czasach pracownicy frontu propagandy III RP. Np. Tomasz Lis, bo kim byłby Jacek Źakowski, wiadomo doskonale.

Bronisław Wildstein

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=40721 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]