Aktualizacja strony została wstrzymana

Wywiad amerykański opracowuje zaawansowane programy komputerowe zbierające szczegółowe informacje o aktywności internetowej

Amerykańska agencja wywiadowcza National Security Agency (NSA) finansuje prace badawcze nad zaawansowanymi programami komputerowymi zbierającymi informacje z prywatnych stron internetowych – poinformowało pismo New Scientist. Opracowywany software Agencji Bezpieczeństwa Narodowego NSA pozwala na zbieranie dokładnych informacji o konkretnej osobie, na podstawie wpisów, odwiedzanych miejsc, transakcji online, książki adresowej, zawieranych kontaktów, itp. Szczególnym zainteresowaniem Agencji NSA cieszą się takie portale jak MySpace (80 milionów użytkowników) czy Friendster, przez które przepływa wielka ilość prywatnych i często bardzo osobistych wiadomości. Informacje zebrane z Internetu mogą być wzbogacone o dane uzyskane z bazy danych przeprowadzanych rozmów telefonicznych. Niedawne ujawnienie tworzenia przez NSA takiej bazy danych wywołało wielkie wzburzenie obywateli USA. Suma tych wszystkich informacji pozwala zbudować szczegółowy wizerunek danej osoby, z jej zainteresowaniami, dokonywanymi zakupami, kontaktami, itp.

„Powienieneś zawsze brać pod uwagę, że cokolwiek napiszesz online, staje się jak gdyby „załącznikiem” do twojej aplikacji o pracę. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że w dzisiejszych czasach samo otrzymanie Interview poprzedzone jest przeszukiwaniem Internetu.” – powiedział Jon Callas, szef działu bezpieczeństwa sieciowego firmy PGP, producenta software’u kryptograficznego. „Jestem bez przerwy szokowany i zadziwiony skalą dobrowolnego udzielania informacji osobistych i umieszczania ich online.” – dodał Callas.

W niedalekiej przyszłości przepływ informacji zostanie uporządkowany i ułatwiony w wyniku przygotowywanej nowej internetowej tzw. sieci semantycznej, której prace badawcze jak i implementacyjne finansowane są przez rządowe agencje wywiadowcze, bardzo zainteresowane łatwiejszym dostępem do informacji. Już dzisiaj zasoby informacyjne NSA powiększają się co miesiąc o 4 miliony Gigabajtów.

 

Zob. również:

Skip to content