A warszawska administracja nadal rośnie…

Aktualizacja: 2011-07-12 10:22 pm

W ciągu prawie pięciu lat rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz liczba stołecznych urzędników wzrosła o blisko 2 tys. Obecnie w warszawskiej administracji – ratuszu i urzędach 18 dzielnic – pracuje w sumie 7610 osób.

W 2006 roku, gdy Hanna Gronkiewicz-Waltz przejmowała stery w Warszawie, stołeczna administracja liczyła 5,7 tys. urzędników. Przez prawie pięć lat rządów prezydent z PO urzędnicza armia rozrosła się do ponad 7,6 tys. osób.

Nie pozostaje to bez wpływu na stołeczny budżet – tylko w tym roku utrzymanie urzędników będzie kosztować 857 mln zł, czyli prawie 10 proc. budżetu! Z wymienionej sumy 50 mln zł zostanie przeznaczone na urzędnicze premie.

Ratusz wzrost zatrudnienia tłumaczy nowymi zadaniami m.in. przejęciem przez dzielnice ośrodków pomocy społecznej czy transferem pracowników Zarządu Oczyszczania Miasta do Biura Ochrony Środowiska.

Opozycja wskazuje, że w wielu przypadkach nowe etaty nie mają racjonalnego uzasadnienia. Maciej Wąsik, szef klubu PiS w Radzie Warszawy, zauważa w rozmowie z „ŹW”, że nierzadko na nowych stanowiskach zatrudniani są „krewni i znajomi królika”.

I rzeczywiście, jak podkreśla dziennik, w radach nadzorczych można znaleźć chociażby brata ministra sprawiedliwości, czy syna posłanki PO.

Opozycja zaznacza, że rozrastająca się administracja nie znajduje uzasadnienia, zwłaszcza, że Gronkiewicz-Waltz obiecała redukcję etatów. Tymczasem liczba etatów rośnie, zaś od mieszkańców wymaga się, by płacili więcej. Przypomnijmy – 26 maja przyjęto uchwałę zakładającą wprowadzenie podwyżek cen biletów oraz opłat za wodę, ścieki i żłobki. Trwa akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum przeciwko drożyźnie warszawskiej. Informacje na temat referendum można znaleźć tutaj.

Źródło: „Źycie Warszawy”

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=40619 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]