Aktualizacja strony została wstrzymana

Jasna Góra: pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

19. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja odbyła się na Jasnej Górze. Była ona przede wszystkim dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. Podczas spotkania do sanktuarium została przekazana tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Znaczkami pielgrzymkowymi były tym razem biało-czerwone moherowe „bereciki”.

Mszy będącej głównym punktem pielgrzymki przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki. Metropolita lwowski przypomniał, że Kościół zawsze i wszędzie ma głosić Słowo Boże i według niego oceniać rzeczywistość, niezależnie od tego, czy to według oceny ludzkiej ma wymiar polityczny czy nie. „Słowo Boże niesie najpełniejszą prawdę i ma na względzie zawsze dobro całego człowieka – mówił kaznodzieja. – Dlatego nie wolno dokonywać filtrowania informacji pod kątem tego, co dla mnie wygodne, albo realizowania określonych interesów”.

Wieloletni sekretarz Jana Pawła II chwalił Radio Maryja za to, że za jego pośrednictwem znaczna część społeczeństwa, pozbawiona dotąd możliwości wyrażenia swoich poglądów, nadziei i obaw, uzyskała szansę zaistnienia w życiu publicznym. Zasługą rozgłośni jest też poruszanie ważnych problemów społecznych i wskazywanie na zagrożenia dla życia wspólnoty narodowej – zauważył abp Mokrzycki. Wezwał do czynienia pokoju i odważnego dawania świadectwa zwłaszcza wobec prawdy Słowa.

W telegramie do Benedykta XVI pielgrzymi podziękowali Ojcu Świętemu za jego służbę Kościołowi i za słowa kierowane do Polaków, zwłaszcza te po polsku.

Jako wotum obecni na Jasnej Górze przedstawiciele Stowarzyszenia Katyń 2010 złożyli tablicę upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie usunęli w pośpiechu przed rocznicą tragedii. „Bardziej godnego miejsca trudno byłoby sobie dla tej tablicy wymarzyć – powiedziała Zuzanna Kurtyka. – Dla nas jest ogromnie ważne, że ojcowie paulini tę tablicę przechowają”.

Według szacunków policji w pielgrzymce Rodziny Radia Maryja wzięło udział ok. 100 tys. osób.

I. Tyras, Jasna Góra

Za: Radio Watykańskie (10/07/2011) | http://www.oecumene.radiovaticana.org/POL/articolo.asp?c=503285

Skip to content