Łukaszenka: na Białorusi nie będzie żadnych kolorowych rewolucji

Aktualizacja: 2011-07-5 11:17 am

Na Białorusi nie milkną antyrządowe protesty. Aleksander Łukaszenka zapowiedział w niedzielę, że wszystkie zostaną stłumione, a na Białorusi nie dojdzie do żadnej „kolorowej rewolucji”.

To odniesienie do protestów („pomarańczowej rewolucji”), które na przełomie 2004 i 2005 roku ogarnęły Ukrainę.

„Nie pozwolimy, by ci <klaszczący demonstranci>, choć protestują pokojowo, rozniecili powstanie, zainspirowane wydarzeniami w krajach arabskich i nakręcone przez internet. Przezwyciężymy wszystkie trudności, z którymi musimy się zmierzyć” – powiedział dyktator. „Chcą, byśmy padli na kolana. Tak się nie stanie” – zapewnił Łukaszenka.

W niedzielę policja użyła gazu łzawiącego i pałek przeciwko protestującym, którzy pokojowo demonstrowali z okazji Święta Niepodległości, klaszcząc w ręce.

W odpowiedzi Łukaszenka powiedział, że będzie nadal z pełną mocą tłumił wszelkie tego typu protesty, a winą za nie obarczył „wpływy z zewnątrz”, wspierane poprzez internet w ramach inicjatywy „Rewolucja przez sieci społecznościowe”.

W ostatnich tygodniach demonstranci organizowali się poprzez portale społecznościowe, takie jak Twitter czy Facebook, mimo że rząd nakazał zamknięcie tych stron. Protesty odbyły się nie tylko w stolicy, ale także w wielu innych białoruskich miastach, m.in. Grodnie i Brześciu.

Białoruś, nazwana kilka lat temu przez byłą sekretarz stanu Condoleezę Rice „ostatnią prawdziwą dyktaturą w sercu Europy”, przeżywa obecnie największy kryzys gospodarczy od 1991 roku.

Źródło: CNN

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=40286 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]