Aktualizacja strony została wstrzymana

Jeden z najsłynniejszych naukowców świata uwierzył w istnienie Boga

Prof. Francis S. Collins, jeden z najsłynniejszych naukowców świata, dyrektor instytutu US National Human Genome Research Institute pracującego nad opisem genomu człowieka, uwierzył w istnienie Boga.
W mającej ukazać się we wrześniu książce prof. Collinsa pt. The Language of God, 56-letni naukowiec stwierdza, że badania nad genomem doprowadziły go do utwierdzenia się w przekonaniu, iż istnieją racjonalne podstawy do uwierzenia w istnienie Boga-Stworzyciela i że naukowe odkrycia „zbliżają człowieka do Boga”. „Jedną z największych tragedii naszych czasów jest stworzony mit, iż nauka i religia są ze sobą w stanie wojny.” – stwierdza Collins.

„Kiedy dokonasz jakiegoś przełomowego odkrycia, jest to chwila radości naukowca, ponieważ szukałeś tego rozwiązania i wydaje się, że go znalazłeś. Jest to jednak także chwila gdy, przynajmniej w moim przypadku, czułem się bliżej Boga-Stwórcy w tym sensie, że odkryłem coś czego żaden człowiek przede mną nigdy nie wiedział, choć Bóg znał te tajemnice cały czas.” – wyznaje prof. Collins.

„Kiedy masz przed sobą księgę złożoną z 3,1-miliarda liter [kodu DNA], które składają się na wszystkie informacje jakie kiedykolwiek człowiek posiadał o tajemnicy człowieka, nie możesz przeglądać jej strona po stronie – bez zachwytu. Przeglądając te strony mam pewne nieuchwytne wrażenie, że dane mi jest zajrzenie w Boży Rozum”.

Prof. Collins był do 27. roku życia ateistą, kiedy to jako młody lekarz zadziwiła go siła najbardziej chorych pacjentów, którzy mimo swego stanu fizycznego zachowywali siłę i spokój ducha. Później zwrócił się do jednego z pastorów metodystycznych po radę i stał się wierzącym chrześcijaninem.

 

KOMENTARZ BIBUŁY: Cieszą takie nawrócenia, choć są cząstkowe. Prof. Collinsa czeka jeszcze jeden etap drogi do Boga, którego pełnia mądrości obecna jest tylko w Kościele katolickim. Pomódlmy się w tej intencji, bowiem gdy tak wielkie umysły dostrzegają niezaprzeczalną siłę sprawczą Boga, powinny dojść do źródła i całej pełni Wiary.

 

Zob. również:

  • Hasło Francis Collins w encyklopedii Wikipedia (ang.)
  • Wywiad z prof. Collinsem (ang.)
  • Interesujący Wywiad dla stacji publicznej PBS (ang.)

 

Skip to content