Rabin Dov Lior, jeden z największych autorytetów judaizmu: “Wolno zabić goja, który stwarza zagrożenie dla Izraela”

Aktualizacja: 2011-06-28 8:50 am

Jeden z najważniejszych żydowskich duchownych, rabin Dov Lior, został aresztowany za rasistowskie poglądy.

Rabin Dov Lior to jeden z największych autorytetów judaizmu w Izraelu, naczelny duchowny Judei i Samarii. Jego zatrzymanie jest związane z rabiniczną akceptacją (haskamą), jakiej udzielił religijnej książce „Królewska Tora” (Torat Hamelekh).

Autorzy publikacji, rabini Icchak Szapira i Josef Elitzur, już wcześniej byli oskarżani o podżeganie do przemocy na tle rasowym. W „Królewskiej Torze” napisali między innymi, że z religijnego punktu widzenia Żydzi w pewnych okolicznościach mają wszelkie prawo do zabijania nie-Żydów.

– Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, że goj stwarza zagrożenie dla Izraela, to wolno go zabić. Dotyczy to nawet przyzwoitego goja, który nie ponosi odpowiedzialności za to, że stwarza tę sytuację zagrożenia – możemy przeczytać w “Królewskiej Torze”. Rabini podkreślili, że dopuszczalne jest także zabijanie dzieci nie-Żydów, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że wyrosną na wrogów Izraela.

Nie mniejsze oburzenie niż książka, wywołało zatrzymanie rabina. – To szokujące, że w Izraelu aresztuje się rabina jak zwykłego bandziora. I to tylko dlatego, że ma poglądy zgodne z halachą – powiedział deputowany Knessetu Arie Eldad.

W Jerozolimie  odbyła się demonstracja w obronie duchownego. Doszło do zamieszek.

eMBe/Rp.pl

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « "Wolno zabić goja, który stwarza zagrożenie dla Izraela"»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=39950 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]