Litewska telewizja LNK przeprosiła… sponsorów

Aktualizacja: 2011-06-24 9:52 am

Telewizja LNK, w której wyemitowano wywołujący wiele kontrowersji odcinek programu “Kocham Litwę” (“Aš myliu Lietuvą”) wydała w czwartek oświadczenie w tej sprawie.

Co prawda, więcej uwagi poświęca się w nim urażonym uczuciom sponsorów aniżeli mniejszości narodowych. I tak są to bardziej taktowne przeprosiny niż wcześniejsze oświadczenie firmy producenckiej Just TV, wedle którego zrywanie polskich tabliczek miało pobudzić uczucia patriotyczne Litwinów.

“W związku z kontrowersjami dotyczącymi reality show “Kocham Litwę”, telewizja LNK wyraża ubolewanie z powodu incydentu, który mógł dotknąć niektórych widzów, zwłaszcza przedstawicieli mniejszości narodowych oraz partnerów” – pisze telewizja w oficjalnym piśmie.

“Gdy tylko na wizji pojawiła się scena zrywania tabliczek, kierownictwo LNK natychmiast upomniało producentów reality show i zażądało stosownego zachowania. Więcej podobnych incydentów w programie nie było.

Jeden nieodpowiedni incydent nie może jednak przesłonić całego projektu i jego celów. Projekt ma na celu zwrócenie społecznej uwagi na problemy socjalne, podnieść świadomość lokalnych społeczności, wzmocnić poczucie solidarności, a nie odwrotnie” – tłumaczy kierownictwo telewizji LNK.

Przed kilkoma dniami zostało także opublikowane oświadczenie producenta reality show “Kocham Litwę” Justinasa Milušauskasa, w którym jednak zabrakło przeprosin.

Producent twierdzi, że odcinek programu nie był wymierzony w mniejszości narodowe, a w dodatku, że zrywanie tabliczek było zgodne z litewskim ustawodawstwem.

“Kochający swój kraj młodzi ludzie zachowali się zgodnie z poczuciem sprawiedliwości i zgodnie z litewskim ustawodawstwem” – napisał producent. W oświadczeniu ocenił, że “uczestnicy programu, będąc patriotami swego państwa, zrobili to, co wcześniej powinni byli zrobić lokalni urzędnicy”.  

“O nieprawidłowej praktyce znakowania nazw ulic w dwóch językach mówi się od lat. (…) Każdy szanujący Litwę człowiek opowiedziałby się za tym, by nazwy ulic na Litwie były pisane w języku państwowym. Litewskie ustawodawstwo przewiduje, że nazwy ulic mają być pisane tylko w języku litewskim, jednak w niektórych miejscowościach Litwy Wschodniej dotychczas wiszą podwójne nazwy” – podkreślił J. Milušauskas.

Oświadczenie wydano, gdy okazało się, że sponsorami programu “Kocham Litwę” są przedstawicielstwa polskich firm w Wilnie: Reserved i PZU Lietuva. Spółka Reserved wycofała się ze sponsorowania reality show w trybie natychmiastowym. Współpraca programu z firmą PZU została natomiast przerwana, jak oświadczył sam sponsor, „w sposób naturalny”. PZU jednak ubolewa z powodu zaistniałego incydentu.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=39785 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]