Aktualizacja strony została wstrzymana

Szwecja zmienia nalepki importowanych win z „Made in Israel” na „Made in Syria”

Szwecja opatruje wina sprowadzane z okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan, nalepkami rzetelnie informującymi o miejscu ich pochodzenia, jako „Syryjski obszar okupowany” – podaje izraelska agencja Yediot Achronot.

Szwedzki Monopol Alkoholowy Systembolaget dokonał zmiany nalepek, gdyż „Wielu klientów uważa, że Wzgórza Golan nie należą do państwa Izrael. Potwierdza to prawo międzynarodowe.” – powiedział rzecznik Monopolu Systembolaget. Dodał on też, że „zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Sztokholmie o opinię.” Szwedzkie Ministerstwo odpowiedziało, że nie widzi potrzeby ingerowania w decyzję firmy sprzedającej wina. Parlamentarzystka Chrześcijańskich-Demokratów Annelia Enochson była jednak wzburzona i wyznała, że decyzja ta jest „bardzo niepokojąca” i że „niesprawiedliwe traktowanie Izraela” nie powinno mieć miejsca.

Przedstawiciele Izraela w Szwecji próbują zastraszyć konsekwencjami finansowymi. Jeden z, jak określono „wysokich funkcjonariuszy Izraela”, powiedzial, że „Ktoś w Szwecji powinien przyjrzeć się bliżej stratom zadanym sprzedaży wina izraelskiego”. Dodał też, że „Izrael i Unia Europejska zgodziły się w przeszłości, by rozprowadzane produktu posiadały nalepki informujące o miejscu ich wytworzenia, […] lecz nikt nie pytał się wtedy czy wina pochodzą z terenów okupowanych czy też nie.”

Chociaż dyrektor firmy Golan Heights Winery produkującej wina był równie wzburzony decyzją władz szwedzkich i stwierdził, że „ktoś nas musi „lubić” w tej Szwecji”, to dodał, że firma zamierza dalej sprzedawać wina. „Nie sprzedajemy polityki tylko wina” – podsumował całe wydarzenie.

KOMENTARZ BIBUŁY: 1. Zatajać prawdę. 2. Gdy ktoś, gdzieś próbuje ją pokazać – wzniecać oburzenie, a jak trzeba, wyciągnąć broń antysemityzmu. 3. Zastraszać „konsekwencjami finansowymi”. 4. Nade wszystko: Pecunia non Olet.

UZUPEŁNIENIE z dnia 06/13/2006: Jak podaje Lena Posner-Korosi, przewodnicząca Zrzeszenia Szwedzkich Organizacji Zydowskich, rząd szwedzki wycofał się z decyzji zmiany nalepek na winach sprowadzanych ze Wzgórz Golan.
Źródło: http://jta.org/page_view_breaking_story.asp?intid=3075

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content