Za tymi liczbami dramaty – spożycie alkoholu w Polsce ponad 2x większe niż średnia światowa

Aktualizacja: 2011-06-15 9:37 am

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że Polska jest w grupie państw o najwyższym spożyciu czystego alkoholu na dorosłego mieszkańca, która wynosi ponad 13 litrów. Średnia światowa wynosi 6,13 litra.

Ponadto z powodu nadużywania alkoholu umiera rocznie na świecie 2,5 mln osób. – Za tymi liczbami kryją się dramaty wielu rodzin – powiedział diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Mirosław Kszczot z Radomia.

Niepokojące są dane, że Polska znalazła się też w stosunkowo małej grupie państw, w których konsumpcja napojów zawierających alkohol wzrasta. – Są to smutne liczby mówiące o dramacie wielu rodzin. Wskazują one też, że zwiększy się liczba osób uzależnionych od alkoholu, a co za tym idzie wzrośnie też liczba przestępstw, w tym również drogowych – podkreślił duszpasterz trzeźwości. Jego zdaniem przyczyną wzrostu spożycia alkoholu przez Polaków jest wszechobecna reklama alkoholu. – Przyczynia się ona do ukazywania stylu życiu, gdzie obecny jest alkohol – stwierdził ks. Mirosław Kszczot.

Z danych WHO wynika również, że Polska należy do 25 krajów Europy (spośród 50 należących do WHO, których dane były dostępne) o spożyciu alkoholu powyżej średniej europejskiej tj. 12,2 litra czystego alkoholu na osobę po 15. roku życia. W naszym kraju średnia ta wynosi 13,3 litra.

KAI

Za: info.wiara -- [Org. tytuł: « Za tymi liczbami dramaty»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=39388 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]