Raport NIK: przed Euro 2012 jesteśmy w proszku

Aktualizacja: 2011-06-7 8:21 am

W przygotowaniach do Mistrzostw Europy w piłce nożnej zrobiliśmy postępy, ale ilość opóźnień i zarzuconych przedsięwzięć jest tak duża, że może to zagrażać przebiegowi imprezy – wynika z raportu przygotowanego przez NIK.

– Ostrzegaliśmy o opóźnieniach. Zarzucano nam czarnowidztwo. Cóż, smutno powiedzieć, że mieliśmy rację – mówił w TVN24 rzecznik NIK, Paweł Biedziak. Sejm miał wysłuchać dzisiaj sprawozdania ministra sportu z realizacji przedsięwzięć na Euro 2012, ale zostało ono przełożone.

Największe opóźnienia dotyczą modernizacji infrastruktury drogowej. Nie uda się oddać do użytku 14 odcinków dróg o łącznej długości 403,9 km. Niestety dotyczy to siedmiu odcinków autostrad, określonych jako kluczowe i siedmiu odcinków dróg ekspresowych.

Niewesoło na kolei

Są problemy z modernizacji stacji kolejowych w Polsce – mówi rzecznik NIK. Budowlańcy mogą m.in. nie zdążyć z modernizacją dworca Warszawa-Wschodnia. Kontrolerzy zwracają uwagę także na dworzec Poznań Główny i Warszawa Zachodnia oraz problemy w przebudowie dworca Warszawa Stadion.

Modernizacja Dworca Zachodniego w Warszawie wydaje się znacząca dla obsługi ruchu pasażerskiego w węźle warszawskim, ale nie rozpoczęto tam nawet prac rozbiórkowych i remontowych.

Kibice mogą mieć kłopoty z przemieszczaniem się w obrębie samych miast-gospodarzy. We wszystkich czterech aglomeracjach NIK stwierdziła opóźnienia, przesunięcia harmonogramów oraz ograniczenia w inwestycjach realizowanych w transporcie miejskim.

W budżecie na 2011 r. nie zapewniono odpowiednich środków na realizację Programu Bezpieczeństwa Euro 2012 oraz promocję Polski w związku z organizacją Mistrzostw. Koszt 86 projektów, koniecznych do zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprezy oszacowano na 200 mln zł. W budżecie nie zabezpieczono środków finansowych na ponad jedną czwartą tej sumy – raportuje NIK.

Kontrola wykazała też, że stadiony na których mają być rozgrywane mistrzostwa będą gotowe, ale niektóre obiekty zostaną przygotowane na ostatnią chwilę.

Pozytywnym akcentem jest modernizacja i rozbudowa portów lotniczych. Najbardziej znaczące opóźnienie w stosunku do harmonogramu ma miejsce przy rozbudowie Portu Lotniczego w Poznaniu.

http://www.rp.pl/

KOMENTARZ gajowego Maruchy: Czy ktoś może jest zaskoczony? – admin.

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=39010 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]