Aktualizacja strony została wstrzymana

Raport NIK: przed Euro 2012 jesteśmy w proszku

W przygotowaniach do Mistrzostw Europy w piłce nożnej zrobiliśmy postępy, ale ilość opóźnień i zarzuconych przedsięwzięć jest tak duża, że może to zagrażać przebiegowi imprezy – wynika z raportu przygotowanego przez NIK.

– Ostrzegaliśmy o opóźnieniach. Zarzucano nam czarnowidztwo. Cóż, smutno powiedzieć, że mieliśmy rację – mówił w TVN24 rzecznik NIK, Paweł Biedziak. Sejm miał wysłuchać dzisiaj sprawozdania ministra sportu z realizacji przedsięwzięć na Euro 2012, ale zostało ono przełożone.

Największe opóźnienia dotyczą modernizacji infrastruktury drogowej. Nie uda się oddać do użytku 14 odcinków dróg o łącznej długości 403,9 km. Niestety dotyczy to siedmiu odcinków autostrad, określonych jako kluczowe i siedmiu odcinków dróg ekspresowych.

Niewesoło na kolei

Są problemy z modernizacji stacji kolejowych w Polsce – mówi rzecznik NIK. Budowlańcy mogą m.in. nie zdążyć z modernizacją dworca Warszawa-Wschodnia. Kontrolerzy zwracają uwagę także na dworzec Poznań Główny i Warszawa Zachodnia oraz problemy w przebudowie dworca Warszawa Stadion.

Modernizacja Dworca Zachodniego w Warszawie wydaje się znacząca dla obsługi ruchu pasażerskiego w węźle warszawskim, ale nie rozpoczęto tam nawet prac rozbiórkowych i remontowych.

Kibice mogą mieć kłopoty z przemieszczaniem się w obrębie samych miast-gospodarzy. We wszystkich czterech aglomeracjach NIK stwierdziła opóźnienia, przesunięcia harmonogramów oraz ograniczenia w inwestycjach realizowanych w transporcie miejskim.

W budżecie na 2011 r. nie zapewniono odpowiednich środków na realizację Programu Bezpieczeństwa Euro 2012 oraz promocję Polski w związku z organizacją Mistrzostw. Koszt 86 projektów, koniecznych do zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprezy oszacowano na 200 mln zł. W budżecie nie zabezpieczono środków finansowych na ponad jedną czwartą tej sumy – raportuje NIK.

Kontrola wykazała też, że stadiony na których mają być rozgrywane mistrzostwa będą gotowe, ale niektóre obiekty zostaną przygotowane na ostatnią chwilę.

Pozytywnym akcentem jest modernizacja i rozbudowa portów lotniczych. Najbardziej znaczące opóźnienie w stosunku do harmonogramu ma miejsce przy rozbudowie Portu Lotniczego w Poznaniu.

http://www.rp.pl/

KOMENTARZ gajowego Maruchy: Czy ktoś może jest zaskoczony? – admin.

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2011-06-07) | http://marucha.wordpress.com/2011/06/07/raport-nik-przed-euro-2012-jestesmy-w-proszku/

Skip to content