Film z Davidem Irvingiem w brytyjskiej telewizji

Aktualizacja: 2008-12-4 9:17 pm

Brytyjski kanał telewizyjny TV Channel 4 wyświetli 9 grudnia br. 90-minutowy film pt “Niezależny umysł” (Independent Mind). Film w reżyserii Rex Bloomsteina pokazuje sylwetki 10 osób w jakiś sposób walczących o wolność słowa. Obok osób prześladowanych przez reżim w Burmie, torturowanego komunistycznego poety z Syrii, prostytutki z Chin, algierskiego karykaturzysty, baskijskiej grupy heavy-metalowej i innych, ukazana jest też postać brytyjskiego historyka Davida Irvinga.

“David Irving, który przyznaje się do sympatii do Hitlera, choć zaprzecza oskarżeniom o negowanie Holokaustu czy określeniom go jako nazista, przeżył kilka nieprzyjemnych lat w austriackim więzieniu z powodu swoich poglądów. ” – podsumowuje występ Irvinga brytyjski PEN-Club na swojej stronie internetowej.

Królewskie Stowarzyszenie Sztuki wyświetli film dzień wcześniej na osobnej uroczystości. Realizacja filmu i spotkania wiążą się z 60-rocznicą deklaracji praw człowieka.

David Irving wyraża wielkie zadowolenie z nagrania i po obejrzeniu gotowego już materiału filmowego stwierdził, że “jest rzeczywiście pod wielkim wrażeniem” i że mógł swobodnie się wypowiedzieć.

PEN-Club zauważa, że więcej sprzeciwów wywołało zaprezentowanie baskijskiej grupy muzycznej niż Davida Irvinga.

Na podstawie: PEN


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=3901 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]