Aktualizacja strony została wstrzymana

Film z Davidem Irvingiem w brytyjskiej telewizji

Brytyjski kanał telewizyjny TV Channel 4 wyświetli 9 grudnia br. 90-minutowy film pt „Niezależny umysł” (Independent Mind). Film w reżyserii Rex Bloomsteina pokazuje sylwetki 10 osób w jakiś sposób walczących o wolność słowa. Obok osób prześladowanych przez reżim w Burmie, torturowanego komunistycznego poety z Syrii, prostytutki z Chin, algierskiego karykaturzysty, baskijskiej grupy heavy-metalowej i innych, ukazana jest też postać brytyjskiego historyka Davida Irvinga.

„David Irving, który przyznaje się do sympatii do Hitlera, choć zaprzecza oskarżeniom o negowanie Holokaustu czy określeniom go jako nazista, przeżył kilka nieprzyjemnych lat w austriackim więzieniu z powodu swoich poglądów. ” – podsumowuje występ Irvinga brytyjski PEN-Club na swojej stronie internetowej.

Królewskie Stowarzyszenie Sztuki wyświetli film dzień wcześniej na osobnej uroczystości. Realizacja filmu i spotkania wiążą się z 60-rocznicą deklaracji praw człowieka.

David Irving wyraża wielkie zadowolenie z nagrania i po obejrzeniu gotowego już materiału filmowego stwierdził, że „jest rzeczywiście pod wielkim wrażeniem” i że mógł swobodnie się wypowiedzieć.

PEN-Club zauważa, że więcej sprzeciwów wywołało zaprezentowanie baskijskiej grupy muzycznej niż Davida Irvinga.

Na podstawie: PEN


Skip to content