Aktualizacja strony została wstrzymana

Litwa: przełom ws. upamiętnienia zbrodni w Ponarach

Litewski rząd zamierza uporządkować miejsce masowych mordów w podwileńskich Ponarach. Podczas II wojny światowej Niemcy z pomocą Litwinów wymordowali tam przeszło 100 tys. osób – w tym kilkanaście tysięcy Polaków.

Dotychczas temat mordu w Ponarach był na Litwie tematem tabu. Obecnie zaś, szef kancelarii litewskiego rządu Dejwidas Matulionis zapewnił, że władze na Litwie dołożą starań, by o wydarzeniach w Ponarach w latach 1941-1944 dowiedziały się szersze rzesze społeczeństwa i szczególnie, by informacje te dotarły do młodzieży.

W końcu maja w Wilnie odbyło się spotkanie międzynarodowych ekspertów, którzy dyskutowali o reorganizacji miejsca Pamięci w Ponarach. Przedstawiciele muzeum w Stutthofie, Yad Vashem i Muzeum Auschwitz- Birkenau przedstawili swoje propozycje urządzenia miejsca pamięci w Ponarach. Eksperci zaproponowali też, by w programach szkolnych więcej uwagi zwracać na temat zagłady Żydów i polityki eksterminacyjnej nazistowskich Niemiec. Rząd litewski obiecał uwzględnić wszystkie propozycje ekspertów.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/litwa-przelom-ws-upamietnienia-zbrodni-w-ponarach

Skip to content