Wałęsa już w „radzie mędrców”

W Brukseli odbyło się pierwsze spotkanie grupy refleksji w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. Uczestniczący w nim Lech Wałęsa zapowiedział, że jako „stary rewolucjonista” będzie zadawał prowokacyjne pytania i „jeśli go nie wyrzucą, to trochę porozrabia”.

Jak relacjonował Wałęsa, „spotkanie miało charakter techniczny i rozpoznawczy, by wypracować metodę pracy, co i jak można zrobić, żeby Europa lepiej wyglądała”. Były prezydent był jednak nieco rozczarowany „zachowawczymi” deklaracjami uczestników spotkania. – Ta epoka wymaga innych struktur i innych programów. My tam próbujemy agrafkami spinać i bandaże zakładać na stare propozycje. Ja, stary rewolucjonista, nie zgadzam się z tym – oświadczył.

Jego zdaniem trzeba odpowiedzieć na trzy główne pytania. – Pierwsze: jaka ekonomia pod globalizację i jedność europejską? Bo przecież nie ta, która doprowadziła do sytuacji, że 10% ludzkości ma majątek 90% ludzkości w swoich kieszeniach – mówił.

Drugie pytanie powinno dotyczyć demokracji. – Jaka demokracja? Bo przecież nie ta, która boi się referendów. Jak się liczymy? Ile Francja ma głosów, ile Polska i ile Niemcy w Radzie UE, bo na razie nie możemy się dogadać… – powiedział, dodając, że problem jeszcze wzrośnie wraz z dalszym rozszerzeniem UE o duże kraje.

I wreszcie trzecie pytanie dotyczy „struktur”. – Jak mówimy o globalizacji, to gdzie jest biuro poszukiwań globalnych, poszukiwań parlamentu globalnego, rządu globalnego, obrony globalnej? – pytał.

Podkreślił jednak, że najpierw grupa powinna wypracować katalog ponad religijnych wartości, akceptowalny dla wszystkich Europejczyków. – Nie wierzę, że można zbudować jedność europejską, jeśli Europa nie oprze się o uzgodnione wartości. I na tych fundamentach zbudujemy pozostałe rzeczy i wtedy dopiero jest szansa na piękną Europę, bezpieczną, z dobrobytem i porozumieniem – powiedział. Wyznał, że nie wydaje mu się, by przekonał w tej sprawie pozostałych.

Jako pierwszą wartość proponujemy: donosicielstwo. Jakie powinny być inne?

Za: Najwyższy Czas!


Skip to content