Uczelnie będą śledzić absolwentów

Szkoły wyższe będą miały dostęp do informacji o tym gdzie i za ile jej absolwent pracuje. Dane te przekaże ZUS.

Uczelnie dzięki własnym informacjom oraz tym uzyskanym od ZUS będą mogły, nawet kilka lat po ukończeniu szkoły, poznać ścieżkę zawodową absolwenta. Dowiedzą się jak szybko znalazł pracę, na jakie umowy był zatrudniony oraz ile zarabiał.

Pierwszą uczelnią, która będzie badała kariery swoich absolwentów będzie Uniwersytet Warszawski. Szkoła obejmie badaniem ok. 30 tys. studentów, którzy ukończyli studia po 2006 r.

Internetowy system rekrutacji pozwoli również zorientować się skąd pochodził dany absolwent, jakie miał wyniki z matury, jakie kierunki studiował i jakie osiągał wyniki.

Instytut Badań Edukacyjnych współpracujący z UW nad metodą śledzenia karier zawodowych studentów, jest już po wstępnych rozmowach z ZUS i prawdopodobnie już niedługo warszawska uczelnia będzie mogła poznać losy swoich absolwentów.

Obecnie na ok. 400 szkół wyższych tylko nieliczne robią podobne badanie i niemal zawsze w formie dobrowolnej ankiety. Taka forma badania nigdy nie będzie tak wiarygodna, jak konkretne informacje otrzymane od instytucji państwowej.

Pomysłodawcy uważają, że dzięki temu systemowi studenci będą wiedzieć czego mogą oczekiwać od danej uczelni.

KOMENTARZ BIBUŁY: Pod przykrywką dbałości o losy absolwentów otrzymujemy kolejną metodę metodę inwigilacji obywatela. Co na to Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO)? Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) może tak beztrosko dysponować i przekazywać dane osobowe dla każdej uczelni? Czyżby te drobiazgowe dane personalne obywatela wynikające ze Spisu powszechnego okazują się niewystarczające? No i pytanie podstawowe: Jak daleko jeszcze pod wzniosłymi hasłami nauki, posunie się inwigilacja obywateli?

Za: wpr24 | http://wiadomosci.wpr24.pl/uczelnie_beda_sledzic_absolwentow

Skip to content